“Човек може да живее и да се храни здравословно без да убива животни. Следователно, ако той се храни с месо и отнема невинни животи , той го прави само заради апетита си. А това е неморално. ”
– Лев Толстой

Колкото повече време минава от както решихме да не консумираме никакви животински продукти, толкова повече осъзнавам, че няма рецепта, която да не може да бъде пресъздадена във веган вариант. Вкъщи, наред със зелените смутита и салати, редовно си правим и луканка, баница и таратор. Когато ни дойдат гости им правим кюфтета от леща, а за десерт – торта “Гараш”. Това, което много хора осъзнават, след като направят транзицията към веганството е, че пред тях се отваря един необятен хоризонт от възможности – откриват нови съставки, изпробват нови рецепти, пресъздават любими рецепти от детството…
Всичко това е възможно, стига да знаеш към кои съставки да се обърнеш, когато имаш нужда да заместиш животинския продукт с такъв от растителен произход. В този блог реших да събера всички веган заместители, които използваме у дома, както и някои от любимите ни рецепти. Без значение дали тепърва навлизате в света на веганството или вече имате опит зад гърба си, надявам се тази статия да ви даде идеи и вдъхновение за нови кулинарни приключения!
ХРАНИТЕЛНА МАЯ
Безспорно, едно от най-добрите ни открития в кухнята е хранителната мая. Често описвана като любимата съставка на веганите, хранителната мая присъства в толкова много от любимите ни рецепти! Тя е направена от едноклетъчни организми, които биват почиствани изсушени и деактивирани. И за тези от вас които се чудят – хранителната мая е вид бактерия и се смята за ‘“веган”, тъй като едноклетъчните организми вече са част от нашата микрофлора, а и не са чувствителни/осъзнати същества. Хранителната мая има вкус много близък до този на кашкавала и затова е подходяща за използване в направата на сирене от кашу, в сосове, в паста или в бъркани не-яйца (за тях по-долу).

*Забележка – хранителната мая обикновенно се продава в два варианта – с добавен витамин Б12 или без. Ако все още приемате животински продукти или взимате Б12 като добавки, то тогава нашия съвет е да не си давате парите за “подсилената” с Б12 хранителна мая, тъй като доста често е в пъти по-скъпа.
РАСТИТЕЛНИ МЛЕКА
Вече добре познати на много от нас, растителните млека са страхотен заместител на животинското мляко. Не само, че не съдържат натуралните (и добавени) животински хормони, но и често са в пъти по-евтини… особено ако си ги направим сами! Те са толкова разновидни на състав (от кашу, овес, бадеми, орехи, кокос..) и консистенция, че могат да бъдат използвани по много различи начини. Например, кокосовото мляко е страхотна добавка в сутрешното кафе или чай; бадемовото мляко е много подходящо в овесената каша, а от млякото от слънчогледови семки става страхотен таратор!
За тези от вас, които обичат крем супички, силно препоръчвам кокосовото мляко от консерва (тъй като е по-гъсто) като заместител на готварската сметана. Вкъщи често го добавяме и в различни рецепти за къри.
ЛЕНЕНО СЕМЕ
Лененото семе е малко маслодайно семенце, което бързо набира популярност като една от “здравословните суперхрани”. Тъй като е богато на фибри и омега-3 масни киселини, то е изключително полезно за сърдечносъдовата и храносмилателната системи. В кухнята, то е невероятен заместител на яйцата. Ето и рецептата за едно “веган яйце”:
- 1 с.л. смелено ленено семе
- 3 с.л. вода
Оставят се накиснати за около 7-8 минути или докато сместта започне да става по-жилава. Важно е да отбележа, че тъй като омега масните киселини не са стабилни, е добре лененото семе да се мели непосредствено преди използване и да се съхранява в хладилник.
Освен като заместител на яйце, лененото семе може да се добавя в смути, овесена каша, върху салати или “скрито” в други любими рецепти.
АКВАФАБА
Ако сте като мен и ОБОЖАВАТЕ ореховки, тогава аквафабата ще ви стане любима съставка! Терминът “аквафаба” е просто по-труден начин да кажеш “вода от сварен нахут”. Тъй като аквафабата е богата на нишесте и протеини, които се отделят от нахута в процеса на готвене, когато бива разбита, тя придобива вид и свойства точно като на белтък. Затова често можете да я видите в рецепти като “веган целувки”, ореховки, торта “Гараш” или дори майонеза!
*Забележка – вкъщи предпочитаме да приготвяме нахута и аквафабата сами, но ако времето не ви позволява, може да използвате и водата от нахутена консерва.
АГАР-АГАР
И докато сме на тема сладкиши – един от най-лесните и често използвани заместители на желатина е агар агар. Това е продукт, който се извлича от червени и кафяви водорасли, растящи в Бяло Море и Тихия океан. Няма нито мирис, нито вкус. Подходящ е за изплзване в направата на ядкови сирена, плодови жилета, чийзкейкове и торти.
“А ВИЕ ЯДЕТЕ ЛИ МЕД?”
Консумацията на мед е една доста обсъждана тема между веганите. Някои вегани продължават да хапват мед, дори и след като са отстранили всички останали животински продукти от диетата си, а други предпочитат да го заместят с различни алтернативи. Въпреки, че го оценяваме като полезен, ние лично предпочитаме да не го консумираме от природосъобразна гледна точка. Проблема с намалящите популации на пчели е нещо, което ние взимаме присърце, и затова избрахме да не допринасяме за тяхната експлоатация с действията си.
Ако и вие търсите алтернатива на меда (а защо не и на захарта?!), то тогава може да опитате кленовия сироп. Ако попаднете на качествен такъв, със сигурност ще оцените дълбокия му и приятен вкус.
КОКОСОВО МАСЛО
Още един продукт, чиято здравословност напоследък бива доста обсъждана. Без да навлизам в детайли, тук ще споделя начините, по които ние го използваме у дома, в случай, че и вие искате да му дадете шанс.
Кокосовото масло е богато на наситени масни киселини. Едно от най-интересните му свойства е, че на стайна температура, то е твърдо. Това го прави страхотна добавка в сурови сладкиши, чийзкейкове и други рецепти, в които се изисква “втърдяване”. Аз обожавам да го използвам в направата на сурови бонбонки или в тази рецепта за чийзкейк мъфинчета.
КАШУ
На пръв поглед е най-обикновенна ядка. Но зад тази привидна семплост се крият толкова много възможности! Кашуто е може би втория най-добър приятел на всеки веган. Кремавата му натура го прави страхотна основа за много ястия – от чийзкейкове, през ядкови сирена, та чак до крема сирене!
БОБ, ЛЕЩА, НАХУТ
Всички сме израстнали с любимите вкусове на супа от боб или леща. Но замисляли ли сте се за какво друго могат да се използват тези хранителни бобени семена? Въпреки, че изглеждат като три простички съставки, бобът, лещата и нахутът отварят толкова много кулинарни хоризонти! От тях можем да си направим хумус, къри, салата, бургер, чили, та дори и т.нар. американски сладкиш “брауни”. Съветвам ви да експериментирате и ви гарантирам, че ще откриете невероятни вкусове!
ТОФУ
Разбира се, запазих най-доброто за накрая! Красотата на тофуто е, че то почти няма вкус. Това го прави страхотна основа за толкова много храни!

Преди да ви разкажа как го приготвяме у дома, искам да обърна внимание на факта, че тофуто се прави от соя. Въпреки, че ѝ се носи лоша слава, тъй като е едно от най-генномодифицираните растения, соята има и положителни свойства. Стига да бъде потвърдена “non-GMO”, тоест да не е генномодифицирана, соята спомага регулирането на нивата на естроген в тялото. Също така, тя съдържа всички есенциални аминокиселини, както и масни киселини като омега-3 и омега-6. Ако искате да прочетете повече по темата, вижте това проучване.
Обратно на темата – как приготвяме тофу у дома?! Вкъщи, тофуто е на особена почит – използваме го за толкова много неща, че рядко се случва да нямаме поне едно блокче в хладилника! Някои от любимите ни рецепти са веган крема сирене, тофу кайма, тофу сирене и разбира се – бъркани не-яйца! Както казах – възможностите са безкрайни, стига да имаме смелост да опитаме!
Надявам се тази статия да ви е била от полза! Ако се вдъхновите да опитате някои от предложенията ни, ще се радвам да споделите опит с нас в коментарите! Ще продължаваме да актуализираме списъка като открием някоя нова и интересна съставка. А до тогава, бъдете здрави и не спирайте да творите в кухнята и извън нея!
*Забележка: В тази статия споделих доста от любимите ни рецепти, но не можах да добавя линк към всяка рецепта, тъй като някои от тях са плод на въображението на Цеци. Ако ви интересува някоя рецепта, не се колебайте да се свържете с нас и с радост ще я споделим!