Всеки познава радостта и удовлетворението от това да отвориш бурканче с домашно приготвено сладко или лютеница… Въздухът около теб се изпълва с вълшебен аромат, а вкусът те връща право в детството.
Ако сте имали късмета да прекарвате по-голямата част от летата на село при баба и дядо, вероятно имате спомени как се затварят тези вълшебни бурканчета. Ако пък не, в тази статия ще споделим основните неща, които трябва да знаете, при приготвянето на зимнина у дома. Надяваме се да ви е полезно!
Основни правила при правенето на зимнина в БУРКАНИ:
Както всяко друго нещо, и правенето на зимнина в буркани/шишета има своите тънкости. Ето няколко неща, за които трябва да се внимава:
Избор на продукти
За най-добри резултати избирайте пресни и здрави плодове и зеленчуци. Презрелите или повредени продукти могат да влошат качеството, безопасността и трайността на зимнината.
Подготовка на бурканите
Използвайте стъклени буркани, които са чисти и без пукнатини. Капачките трябва да са нови или в много добро състояние, за да осигурят добро запечатване.
Стерилизация
Стерилизирайте бурканите и капачките преди употреба. Това може да се направи чрез кипене във вода за 10-15 минути или в стерилизатор за буркани. Друг начин, за който съм чувала, но не съм опитвала, е стерилизация в миялната машина. Стерилизацията помага да се предотврати развитието на бактерии и мухъл.
Подготовка на продуктите
Измийте продуктите и почистете от всички ненужни части – болни местенца, пънчета, листенца, люспи и пр.
Избор на рецепти
Винаги използвайте изпробвани и потвърдени рецепти при правенето на зимнина. Ако нямате семейни такива, разпитайте по-възрастните хора около вас и/или се консултирайте с интернет. Това е важно, защото по този начин се подсигурявате, че бурканчетата няма да „бомбират“ и всичките ви усилия да са били напразни.
Киселина
Освен ако не използвате автоклав за буркани, задължително условие за правенето на зимнина е използването на киселина. Понякога това може да бъде естествената киселина на плодовете/зеленчуците, които използвате. Но ако зеленчуците не са достатъчно киселинни, то тогава е необходимо да се добави допълнително киселина, за да се стабилизират. Това може да бъде оцет, лимонена киселина или аспирин. Затова е важно да следвате изпробвани рецепти.
Термична обработка
Повечето рецепти за зимнина изискват варене или печене на продуктите преди запечатване. Това унищожава микроорганизмите и удължава срока на годност. Винаги сготвяйте продуктите до край.
Запечатване
Запечатването на буркани и шишета може да стане по два начина:
- прехвърляне на горещото съдържание директно в бурканите, затваряне на капачката и обръщане на буркана с капачката надолу, докато хване вакуум. Този метод работи ако зимнината, която запечатвате е достатъчно гореща. Следователно, тук трябва да се работи бързо и има по-голяма възможност за грешки.
- прехвърляне на съдържанието в бурканите, затваряне на капачката и заваряване в гореща вода за определен период от време (той варира спрямо зимнината, която приготвяте). След това бурканите се вадят и обръщат с капачката надолу докато изстинат и хванат вакуум. Този метод е много по-спокоен за изпълнение и осигурява по-сигурни и дълготрайни резултати.
Замразяване на продукти във фризер
Замразяването на свежа продукция във фризер е много по-бърз и лесен процес. Разбира се, този метод е подходящ само за определени плодове/зеленчуци. Важните неща тук са:
- замразявайте продуктите във форми, в които ще ги използвате по-късно. Например, ако искате да си замразите тиквички, с които по-късно да си направите вегетариански кюфтенца, замразете тиквичките настъргани.
- винаги надписвайте какво слагате в торбичките и на коя дата сте го направили. Това ще ви спести много чудене и ще ви помогне в организирането на фризера.
- Използвайте прозрачни торбички/кутии, за да можете бързо и лесно да разпознаете това, което търсите във фризера.
- Направете си списък с всичко, което сте сложили във фризера, за да не се налага да ровите и да търсите неща, които вече сте консумирали.
Съхранение на плодове, зеленчуци и билки чрез СУШЕНЕ
Сушенето е един от начините, чрез които предците ни са съхранявали лятното изобилие за зимните месеци. В блога имаме два безплатни наръчника, които можете да разгледате:
- наръчник за сушене на плодове и зеленчуци – клини тук;
- наръчник за събиране и сушене на билки – кликни тук.
—-♥—-
Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. А ако имате време и ви се четат още интересни статии на тема сезонна храна и отглеждане на градина, разгледайте нашия блог. Благодарим ви за подкрепата! ♥
Можете да ни откриете и в социалните мрежи – Instagram и Facebook, както и да се потопите в нашия живот на село чрез видеата ни в YouTube.
Вашият коментар