Къщички, сгушени в дебела постеля от сняг, пушещи коминчета и пързаляне с чували и шейни – това са нещата, които идват първи на ум, когато си кажем „зима на село“. Наистина, зимата и дебелата снежна покривка носи доза уют и щастие и навява спомени от детството. Но за съжаление, освен тях, със себе си тя носи и доста неудобства за съвременния човек – липса на електрозахранване, вода, проходимост по пътищата и пр. Затова в тази статия ще споделим няколко съвета как да се подготвим за зима на село, така че да можем да се насладим на зимната приказка и да сведем условията за бедствено положение до минимум.

*Всички съвети в тази статия са почерпени от натрупания опит през живота ни на село за последните четири години. Въпреки че те са насочени към приспособяване към бедствените условия, които зимата създава, е важно да имаме активна гражданска позиция и да изискваме от институциите по-сериозно и адекватно поемане на отговорност и по-добра поддръжка на пътната мрежа и електроснабдителната инфраструктура. За съжаление, второто отнема време, затова споделяме и съветите по-долу.
Отопление
Първото и най-важно нещо е да осигурите отоплението си. За съжаление, много от модерните отоплителни системи разчитат на наличието на електрозахранване за да работят. Дори и да сте избрали да се отоплявате на климатик, термопомпа и т.н., нашият съвет е да си сложите една малка печка на дърва у дома, която да може да ви стопли, когато няма ток за по-дълъг период от време.
Ние се отопляваме с камина с водна риза, за която също е необходим ток. Затова сме подсигурили няколко допълнителни източника на електрозахранване – UPS устройство, тягов акумулатор и най-важното – генератор. По този начин камината продължава да работи дори и в условия на по-дълга липса на електрозахранване, а домът ни остава топъл.

Гориво
Като продължение на темата с отоплението – важно е да осигурим достатъчно „гориво“ за отоплителната ни система – дърва, пелети и т.н. Един навик, който ние си създадохме, е още в началото на есента да се заредим с бензин (който използваме за генератора). Имаме няколко туби, които винаги поддържаме пълни, и по този начин – ако се наложи – във всеки един момент можем да запалим генератора и отново да имаме електрозахранване.
Провизии
По същия начин се подготвяме и с храната. Още от лятото започваме да пълним мазето със зимнина, но освен нея – през зимата поддържаме и по-голямо количество от следните продукти – брашно, варива, ориз, ядки, пресни плодове, питейна вода и пр. По този начин, дори и пътищата да бъдат блокирани за по-дълго време, имаме достатъчно провизии да се справим с обстоятелствата.
Друго нещо, което правим, е винаги да държим една резервна бутилка, пълна с газ. Още когато избирахме каква готварска печка да си купим, за нас беше важно да имаме избор между ток и газ – за да не бъдем зависими от наличието на определено „гориво“. По този начин винаги можем да си стоплим вода или да си сготвим храна. А ако не искате да готвите на газ, просто подберете отоплителна печка/камина, която да има възможност за готвене.

Полезни инструменти
В условия на бедствено положение през зимата има някои инструменти, които е добре винаги да имате под ръка. Това са:
- лопати – няколко по вид и размер – за чистене на сняг, разбиване на лед и пр.
- метли – за почистване на сняг, почистване на ботуши/обувки и разчистване на високи места (като оранжерии и парници, покриви и др.).
- фенер и/или челник – винаги заредени или с резервни батерии и повече от един брой.
- свещи и кибрит – за осветление и допринасяне на уюта 🙂
- сол/пясък – за предотвратяване на замръзване по основните пътеки.
- външни батерии за телефон (power banks) – няколко броя, винаги заредени. Изключително полезни са, особено ако се наложи да потърсите спешна помощ. Освен за телефони, с тях често могат да се зареждат и други устройства.

Облекло
Дебели и топли дрехи, непромокаеми якета и панталони и дълги непромокаеми (или гумени) ботуши – за газене в големи преспи. Тази година осъзнахме и колко е важно да имаш по няколко чифта шапки, шалове, ръкавици, дебели чорапи и дори – резервни обувки, защото не всичко съхне толкова бързо, колкото на нас ни се иска. Важно е и ботушите/обувките да бъдат с добър грайфер.
Други полезни навици
Когато поживееш на едно място известно време, започваш да познаваш климата му по-добре и съответно знаеш какво да очакваш. Това е от голяма полза, защото можеш да се подготвиш предварително. Ето няколко предложения от нас:
- знаейки, че предстои голяма буря, пригответе си питейна вода в туби (ние винаги държим поне по десет чисти туби за такива случаи);
- изпечете си хляб;
- пригответе си по-голямо количество храна, ако бурята би затруднила възможността ви да готвите;
- заредете всички телефони, устройства, външни батерии за телефони, акумулатори и пр.

Това са основните неща, които ние правим, в подготовка за по-тежки зимни условия. Надяваме се да не са ви необходими, но ако станат – да ви бъдат от полза. Ако имате и други предложения, които смятате, че ще са полезни, можете да ги публикувате в коментар под тази статия.
Топли и сърдечни поздрави от наше село! ♥
—-♥—-
Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. А ако имате време и ви се четат още интересни статии на тема сезонна храна и отглеждане на градина, разгледайте нашия блог. Благодарим ви за подкрепата! ♥
Можете да ни откриете и в социалните мрежи – Instagram и Facebook, както и да се потопите в нашия живот на село чрез видеата ни в YouTube.
Можете да ни подкрепите като си закупите някоя от нашите книги БЪЛГАРСКА ВЕГАН КУХНЯ с над 80 постни рецепти от българската кухня или ХРАНА ОТ ЗЕМЯТА – с над 90 сезонни вегетариански рецепти! Благодарим ви! ♥
Вашият коментар