8 БИЛКИ, които растат през април

Топли дни и студени нощи. Аромат на цъфнали дървета и цветя през деня и дърва, пукащи в огнището вечер. Земята се пробужда и всичко наоколо започва да избуя и да се изпълва с живот. Любимият месец април – изпълнен с цветове, зеленина, празници и слънце.

В началото на този хубав месец реших да ви споделя 8 билки, които растат през април и които можете да си наберете за супа, чай или сироп.

butterfly perched on the yellow petaled flower during daytime

Какво расте през април?

Врабчови чревца (Stellaria media)

Още наричани кокоша трева или звездица, врабчовите чревца цъфтят от май до август. Това растение е ядливо и богато на витамини. В народната медицина се използва за лечение на ревматизъм, възпаление на дихателните пътища и промивка на рани.

Photo by wildflowers.clockwork-orrery.com

Врабчовите чревца растат из цялата страна – във влажни тревисти места, често край пътища, огради и дори във вашата градина. Събира се в началото или по време на цъфтеж. От тях можете да си направите запарка, чай или домашен мехлем (чрез маслен извлек).

Лечебно великденче (Veronica officinalis)

Лечебното великденче има доказано противовъзпалително действие в белите дробове, както и антибактериални свойства. Бере се само надземната част по време на цъфтеж. Лечебното великденче спомага отхрачването и затова в народната медицина често се използва като отвара при дихателни проблеми. Може да се приема под формата на чай или да се използва за направата на домашен мехлем за рани (чрез маслен извлек).

Глухарче (Taraxacum officinale)

Любимият на всички ни жълтурко, който често градинарите бързат да определят като плевел и премахнат от градината си, всъщност има много полезни свойства. Глухарчето има общоукрепващо действие върху организма и подпомага храносмилането. То е богато на калций, фосфор, каротиноиди, витамин В1, В2, С и D, провитамин А и др. Също така, глухарчето има болкоуспокояващи и противовъзпалителни свойства. Може да се използва за направа на чай, да се консумира свежо в салата, като сироп или мехлем (чрез маслен извлек).

yellow dandelion flower

Коприва (Urtica dioica)

Най-силният сезон на копривата е рано на пролет, когато пролетните дъждове и топлото слънце стимулират бързият ѝ растеж. Както всички знаем, копривата има особено благоприятно влияние върху организма и е чудесна добавка към храненето ни рано на пролет. Копривата е богата на хранителни вещества. Тя има общоукрепващо, кръвоспиращо и диуретично действие. Има данни, които сочат за способността на копривата да намалява нивата на кръвната захар и да стимулира появата на кърма при родилките.

mint leaf

Може да се използва сушена за чай (или натрошена на прах и добавена в супички през зимата) и в кулинарията – супи, копривена каша, омлет с коприва, зеленчукови кюфтенца с коприва и т.н.

Левурда (Allium ursinum)

Още позната като мечи лук или див чесън, левурдата е едно от чудесата на пролетта. Тя е многогодишно тревисто растение, което е широко разпространено у нас. Расте в сенчести планински гори, но може да се развъди и в домашни условия. Тя е богата на витамини и минерали и има благоприятно действие върху организма – подпомага сърдечно-съдовата дейност и метаболизма. Не се препоръчва за хора със стомашни проблеми.

Може да се използва свежа – в салати, супи, яхнии или да се изсуши/замрази за зимата. От левурдата може да си направите и чудесно песто (със зехтин и смляни орехи).

Photo by hubpublishing.co.uk

ВАЖНО: Да не се бърка с листата на момината сълза, които са отровни. 

Люляк (Syringa vulgaris)

Освен, че ухае вълшебно, люлякът има и благоприятно въздействие върху тялото. От цветовете на люляка може да се направи тинктура, която втрита в ходилата на краката, спомага за понижаване на телесната температура. От люляк може да се направи лимонада или сироп за сиропиране на пролетни сладкиши. Желателно е да не се прекалява с консумацията му.

person holding purple flowers

Маточина (Melissa officinalis)

Маточината е многогодишно тревисто растение, което е широко разпространено у нас. Расте по сенчести места – край пътища и огради. Има лъскави листенца и характерен лимонен аромат.

Photo by thoughtco.com

Маточината има много благоприятно действие върху организма – подсилва имунната система, подобрява апетита и успокоява нервната система. Може да се приема под формата на чай или като добавка в домашната лимонада.

Невен (Calendula officinalis)

Невенът има много благоприятни свойства върху организма, най-известните от които – заздравяването на кожни проблеми и подхранването на кожата. Той има противовъзпалително, противогъбично, жлъчегонно и кръвоспиращо действие. Освен това стимулира лимфната система и по този начин подпомага пречистването на тялото. Изсушен, невенът може да се използва като чай. Когато се приема вътрешно, той подпомага храносмилането и черния дроб, както и имунната система.

dried calendula flowers on persons hand

Основни правила при събирането и брането на билки:

1. Берете винаги от чисти места, далеко от натоварени пътища, заводи и големи градове.

2. Уверете се, че правилно сте разпознали растението и не берете негов отровен или нелечебен двойник.

3. Различните части на растенията се събират в определен период, спрямо това кога активните/лечебните вещества са най-наситени в растенито:

  • брането на цветове е най-подходящо малко преди края на цъфтежа, когато цветовете са още свежи. По този начин оставяме достатъчно време на буболечките да се възползват от цветния прашец.
  • брането на листа обикновено е най-подходящо по време на цъфтеж, с изключение на маточината, която се бере ПРЕДИ цъфтеж
  • брането на стръкове най-често се прави по време на цъфтеж, но зависи от билката

4. Берете НЕ ПОВЕЧЕ от 30% от наличните билки. Важно е да помним, че освен нас, и други животинки разчитат на тези билки за прехраната и убежището си всяка година.

5. Винаги берете с НОЖИЦА – колкото и да сме внимателни, нежните коренчета на растенията се измъкват много лесно и по този начин бързо можем да загубим залежите на билката.

6. Не берете билки СЛЕД ДЪЖД или рано сутрин, преди да се е вдигнала сутришната роса.

7. Никога не смесвайте различни билки в една кошница/торбичка.

8. Важно е билките да бъдат изсушени възможно най-бързо след брането им. Това стана на сенчести и проветриви места.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *