Как да използваме фазите на луната, така че да косим по-малко и да берем по-големи домати?
Всички знаем, че живите организми са създадени предимно от въглерод и вода. А замисляли ли сте се, че както луната влияе на моретата и океаните, създавайки приливи и отливи, тя може да влияе и на нас?
Това е и основната предпоставка зад идеята, че можем да се водим от лунните цикли в грижата ни за градината. Тъй като луната влияе на водата на земята, тя влияе и на всички живи същества, които съдържат вода – хора, животни и растения. В природата има немалко примери как животните използват лунните цикли като знаци кога да се възпроизвеждат, кога да мигрират или просто кога да ловуват.
Фазите на луната:
По същият начин, луната влияе и на развитието на растенията. Най-простото обяснение е това:
- когато луната нараства, по-голямата част от соковете на растенията се движат нагоре – към короната на дърветата, към плодовете и т.н. Има проучвания, които откриват, че определени видове храсти в близкия изток, произвеждат повече цветен прашец по време на пълнолуние, което впоследствие допринася за по-доброто им развитие и размножаване.
- от друга страна, когато луната се смалява, по-голямата част соковете се връщат надолу към кореновата система на растенията.
Използвайки тези ориентири, много лесно можем да подберем дейностите в градината всеки ден. Например – ако искаме да подрязваме плодните дръвчета и да сведем до минимум раните, които им нанасяме, е добре да го правим по време на смаляваща луна (по-близко до новолуние), защото тогава по-голямата част от соковете са в корените. От друга страна, ако искаме тревата на ливадата пред вкъщи да расте по-бавно, то тогава е добре да я косим по време на нарастваща луна (по-близко до пълнолуние), защото тогава соковете ѝ са в листата.
Нашият опит:
Миналата година без да искаме си направихме експеримент – една част от двора окосихме в подходящ според луната ден за косене, а другата – два дни по-късно, когато вече не беше подходящо за косене. Просто не ни стигна времето в един ден и се наложи да го оставим за друг. Тревата, която окосихме в неблагоприятния ден, порастна по-бързо (на седмият ден вече трябваше да се коси), а тази, която окосихме в благоприятния ден, беше станала за косене чак на десетия ден. Имаме още много такива примери и наблюдения от последните три години на село.
Лунен календар:
За по-голямо наше улеснение, използваме безплатния лунен календар на Rhythm of Nature, който освен фазите на луната, използва и астрологичните знаци, в които луната се намира в различните дни. За всеки ден, в този календар е описано какво е подходящо да се прави в градината и какво не е:
По този начин много лесно можем да се ориентираме как да подредим работата си, така че хем всичко да е свършено, хем да е направено в най-подходящото време. Използваме го да определим кога да засеем/засадим даден зеленчук, кога да косим тревата, кога да торим дръвчетата и кога да поливаме.
Разбира се, важно е да кажем, че само следейки лунния календар няма да си гарантираме здрава градина и богата реколта – нужен е много труд, постоянство и отдаденост. Но следейки фазите на луната, започваш да се чувстваш по-свързан с природата и във времето започваш по-добре да усещаш нуждите на растенията в своята градина и удовлетворението от това да можеш да се погрижиш за тях.
П.П. Благодарим от сърце на нашите кумове, че още в началото на нашия селски живот ни научиха как да използваме лунния календар в грижата за градината. ♥
Вашият коментар