Всеки българин знае две основни неща за копривата – колко е полезна и колко пари като се ужилиш на нея. Замисляли ли сте се, обаче, за какво можем да използваме това полезно растение освен за копривена каша?
В следващите редове ще ви споделя 6 начина, по които да използваме копривата у дома.
Чай от коприва
Копривата е изключително богата на витамини, минерали, аминокиселини и полифеноли. Много от тези вещества действат като антиоксиданти в тялото и спомагат за регулирането на възпалителните процеси. Тези свойства на копривата я правят чудесен помощник на хората, които страдат от алергии. Чаят от коприва, освен богат на желязо, спомага и за успокояването на алергичните симптоми, които се причиняват от възпаление на лигавицата на дихателните пътища.
Копривата се суши на сенчесто и проветриво място, а след това изсушените листенца могат да се съхраняват в стъклен буркан или добре запечатано пластмасово пликче.
Сушена коприва
Друг начин, по който можем да използваме сушената коприва, е като я стрием и използваме като добавка в кулинарията през зимните месеци. Това е сезон, в който наличието на свежи сезонни плодове и зеленчуци е по-оскъдно и съответно тялото ни се нуждае от малко повече внимание и помощ в набавянето на всички необходими вещества.
Сушената коприва, добавена в салати, супи, яхнии или дори в смутита, придава допълнителна хранителна стойност и ползи за организма. Копривата може да се изсуши и стрие на прах, а след това да се съхранява в стъклен буркан като подправка.
Супа от коприва
Супата от коприва е една от гозбите, които приготвям поне веднъж в седмицата всяка пролет (и есен). Заради богатото си съдържание на полезни витамини и минерали, копривата има общоукрепващо действие върху организма – свойство, изключително полезно за всички ни след дългата зима.
Необходими продукти:
- 200гр. коприва
- 1 морков
- 3 скилидки чесън
- 1 глава лук
- 1-2 ч.л. доматено пюре
- 4 с.л. ориз
- ½ ч.л. сол
- ½ ч.л. червен пипер
Начин на приготвяне:
Измийте копривата добре, а след това я прехвърлете в купа. Залейте я с 2 ½ ч.ч. гореща вода и покрийте купата с капак (може и с чиния). Оставете копривата да се запари за 4-5 минути. Прецедете копривата и ЗАПАЗЕТЕ водата. Копривата нережете на ситно. След това, запържете лука, чесъна и моркова в малко мазнина (за 3-4 минути, докато омекнат), добавете червения пипер и запържете за 10-15 секунди. Залейте с копривената вода, добавете ориза и солта и оставете да заври, а след това намалете на среден огън. Когато оризът е готов, добавете копривата и доматеното пюре и оставете да къкри за 1-2 минути. Дръпнете от огъня и сервирайте докато е топла. По желание можете да поръсите с магданоз или 1 с.л. кисело мляко.
За още вкусни постни рецепти, разгледайте нашата книга БЪЛГАРСКА ВЕГАН КУХНЯ. Благодарим ви за подкрепата!
Салата от коприва
Една от любимите ни пролетни салати е тази от коприва и моркови. Когато се преместихме на село и открихме изобилието от коприва край нашия имот, започнах да творя всевъзможни гозби с нея. Тази салата беше доста добро попадение и продължаваме да си я приготвяме и до днес.
Необходими продукти:
- 1 купа коприва (около 400гр.)
- 2 средни моркова
- сок от половин лимон
- зехтин и сол на вкус
- по желание: сусамено семе, хранителна мая на вкус
Начин на приготвяне:
Наберете копривата, измийте я добре и я оставете да се отцеди. След като е готова, преместете копривата в купа за салата, посолете я и с помощта на ръкавици, намачкайте добре. Това ще премахне парещото усещане. След това добавете настърганите на ситно моркови, лимоновия сок, зехтина и другите съставки (по желание). Разбъркайте добре и сервирайте.
Песто от коприва
Както с всяко друго зеленолистно, и от копривата можем да си направим чудесно песто. Има много и различни рецепти – някои са веган, други използват пармезан. Ще ви споделя една примерна рецепта, по която да се водите, но ви съветвам да експериментирате според вашите вкусове и налични продукти.
Необходими продукти:
- 2 ч.ч.коприва
- ½ – 1 ч.ч. ядки – тук можете да използвате орехи, слънчоглед, кашу, кедрови ядки – каквото имате под ръка
- 3-4 скилидки чесън
- 2 с.л. лимонов сок
- 3-4 с.л. хранителна мая (или пармезан)
- ⅓ ч.л. сол
- 4-5 с.л. зехтин или олио
- вода при необходимост
Начин на приготвяне:
Добавете всички съставки в блендер и смелете докато се получи сравнително еднородна смес. При необходимост, може да се наложи да добавите малко вода, за да се смелят продуктите по-лесно. Когато е готово, можете да използвате пестото за мазане на филийки, като сос за спагети или като дип за зеленчуци.
Грижа за косата с коприва
Освен всички полезни свойства, които копривата има за тялото, тя помага и за здравето на нашата коса. Има два начина, по които можем да я използваме, за да подхраним косата си:
- маслен извлек от коприва – напълнете стъклен буркан със сушени листа от коприва. Размерът на буркана ще зависи от това с колко извлек искате да започнете. След това покрийте листата със зехтин, затворете буркана и оставете на тъмно за 15-40 дни (колкото по-дълго, толкова по-добре). Желателно е да го разклащате от време на време. Когато прецените, че извлекът е готов, прецедете листата и прехвърлете в удобно за използване шише/бурканче. Втривайте в корените на косата и оставете за 10 -15 минути преди къпане.
- запарка от коприва – ако нямате време или не искате да използвате нещо мазно върху косата си, можете да си направите запарка (чай) от коприва, с който да измиете косата си ПРЕДИ да използвате шампоан и балсам. За 2 ч.ч. вода са необходими около 3 с.л. листа от коприва. Завирате водата, махате от огъня, добавяте от копривата и покривате с капак. Запарвате за поне 5-10 минути.
Вашият коментар