След 15 години живот в чужбина, връщайки се в България и заживявайки на село, си дадох сметка за много неща. Едно от тях беше какви късметлии сме българите – да живеем и да имаме честта да стопанисваме толкова плодородни земи. Земи, които могат да родят всичко необходимо, за да бъдем ние сити и здрави. Замислих се колко много ни дава българската земя и колко малко ни трябва отвън.
Освен вкусните домати и сочните дини, нашите земи са дом и на много билки. Всъщност, знаете ли, че в България има над 650 вида лечебни растения? Днес искам да ви разкажа за 7 лечебни билки, които можем да отглеждаме в градината си и как да ги използваме.
Мащерка (Thymus serpyllum)
Мащерката е дребно растение, което расте на туфи. Тя обича слънцето и расте по скалисти и сухи места, край храсталаци и пасища. Мащерката цъфти в красив розово-лилав цвят и е едно от медоносните растения, които пчеличките използват.
Още позната като бабина душица, мащерката има ред благоприятни свойства за организма. Направена на чай, тя стопля организма и е чудесна за сгряване в студените зимни дни. Мащерката има силни противовирусни и антисептични свойства. Приемана вътрешно, тя подпомага храносмилането, а нанесена върху гърдите (под формата на мехлем от маслен излвек или мехлем с етерично масло), спомага дихателната система. Бере се надземната част по време на цъфтеж.
Начин на употреба:
- прясна – може да се използва като добавка в супи, яхнии и др.
- сушена – за подправка в кулинарията (спомага храносмилането) или на чай (сгрява организма, подпомага имунната система и храносмилането);
- маслен извлек (или етерично масло) – за подсилване на имунната система и пречистване на дихателните пътища; за масаж на мускули и стави (съчетава се чудесно с мента и лавандула)
Как да отглеждаме в градината?
В повечето агроаптеки се продават семена за мащерка. От тях се прави разсад, който първоначално се отглежда в саксийка, а след това се засажда в градината. Ако наблизо имате диво находище, можете да си извадите малко коренче рано на пролет и да я развъдите в градината си по този начин.
Риган (Origanum vulgare)
Риганът е тревисто растение, което се отглежда много лесно в домашни условия. В природата, той расте в храсталаци и по горските поляни. Освен, че е чудесна добавка в кулинарията, риганът има и широко приложение в народната медицина. Той има имуностимулиращи и общоукрепващи свойства, а приеман вътрешно – спомага храносмилането и успокоява нервната система. Бере се надземната част по време на цъфтеж.
Начин на употреба:
- сушен – за чай или в кулинарията;
- замразен – за приготвяне на вкусни сосове за пица през зимата или като добавка в супи и яхнии;
- под формата на маслен извлек или етерично масло – за спомагане на дихателната и имунната система.
Как да отглеждаме в градината?
В повечето агроаптеки се продават семена за риган. От тях се прави разсад, който първоначално се отглежда в саксийка, а след това се засажда в градината. Ако имате съсед, който си има риган в градината, можете да го помолите за няколко коренчета, с които да си го развъдитеи у дома.
Маточина (Melissa officinalis)
Маточината е дребно тревисто растение, което обича сенчести места. Среща се край пътищата, големи дувари, храсталаци и гори. Има характерна лимонена миризма и безброй ползи за човека.
Маточината успокоява нервната система, подпомага храносмилането и подсилва имунната система. Чаят от маточина има общоукрепващо действие върху организма.Бере се надземната част ПРЕДИ цъфтеж.
Начин на употреба:
- сушена за чай;
- от пресните листа може да се правят тинктури или да се добавят в домашни лимонади;
- маслен извлек (или етерично масло) от маточина може да се използва за направата на домашен мехлем, който помага при ухапвания от насекоми, рани и за пречистване на дихателните пътища.
Как да отглеждаме в градината?
В повечето агроаптеки се продават семена за маточина. От тях се прави разсад, който първоначално се отглежда в саксийка, а след това се засажда в градината. Друг начин, по който можете да си я развъдите, е рано на пролет да изкорените внимателно няколко коренчета от туфичка с маточина и да си ги присадите у дома.
Глухарче (Taraxacum officinale)
Глухарчето – едно от най-подценяваните лечебни растения. Заради способността си да се развива бързо и навсякъде, то често превзема поляни и ливади и повечето хора го смятат за плевел. Глухарчето, обаче, има много полезни свойства – и за хората, и за природата.
Тъй като е едно от първите неща, които цъфтят рано на пролет, глухарчето привлича пчеличките. Затова, ако имате глухарчета в градината си, не бързайте да ги косите/изкоренявате, защото привличайки пчелите във вашия двор, то ще спомогне за опрашването и на други ваши растения – пролетни насаждения, овощни дръвчета и пр.
Глухарчето има и много благоприятни свойства върху човешкия организъм. Всяка част от растението има различни ползи:
- коренът на глухарчето подпомага храносмилането и работата на черния дроб;
- листата на глухарчето имат диуретично свойство и са богати на витамин Ц;
- цветът на глухарчето също подпомага черния дроб и бъбреците.
Бере се по време на цъфтеж.
Начин на употреба:
- сушено – най-подходящи за чай са цветовете и коренът на глухарчето;
- прясно – цветовете и листата на глухарчето могат да се използват като добавка в пролетните салати, а от листата може да се направи и домашно песто;
- сироп – от цветовете на глухарчето можете да си направите домашен сироп, който подпомага храносмилането и пречистването на организма.
Как да отглеждаме в градината?
Глухарчето вероятно вече живее в градината ви. Просто не го косете и му дайте възможност да се разпространи.
Бял равнец (Achillea millefolium)
Белият равнец често е наричан “женската билка”, заради благоприятното му влияние върху женския организъм. Той има кръвоспиращи и противовъзпалителни свойства, които му дават широки приложения в грижата за женските полови органи, при кожни раздразнения (рани, пъпки, изгаряния) и възпалени венци.
Бере се надземната част по време на цъфтеж.
Начин на употреба:
- сушен за чай;
- под формата на маслен извлек за направата на домашен мехлем (има рецепта по Мария Требен, която можете да опитате).
Как да отглеждаме в градината?
В повечето агроаптеки се продават семена за бял равнец. От тях се прави разсад, който първоначално се отглежда в саксийка, а след това се засажда в градината.
Живовляк (Plantago lanceolata)
Живовлякът е многогодишно растение, което се среща в две разновидности – теснолистен и широколист. Живовлякът расте из ливади и пасища, както и в по-сухи места в градината. Той има противовъзпалително и обезболяващо свойство. Той помага при кожни раздразнения и възпаления в тялото.
Берат се листата по време на цъфтеж.
Начин на употреба:
- ако ви ужили пчела или се опарите на коприва, втрийте прясно листенце живовляк на проблемното място, за да успокоите неприятното усещане;
- сушен за чай – изключително полезен при проблеми с дихателната система, защото спомага отхрачването и изчистването на секретите;
- маслен извлек от живовляк за направа на домашен мехлем, с който се третират рани, ухапвания и други кожни раздразнения.
Как да отглеждаме в градината?
Живовлякът вероятно вече живее в градината ви. Просто не го косете и му дайте възможност да се разпространи.
Черен бъз / Свирчовина (Sambucus nigra)
Черният бъз расте като храст/ ниско дърво и се среща край пътища, поляни и често в собствените ни дворове. Той цъфти с красив и нежен бял цвят, който може да се използва за направа на лимонади и чай. Свирчовината има много полезни свойства за организма:
- цветовете ѝ имат потогонно свойство и се използват като диуретик и за подсилване на имунната система
- плодът от свирчовина подпомага храносмилането и подсилва имунната система
Берат се цветовете по време на цъфтеж или плодовете, когато са напълно узрели. Неозрелите плодове са токсични.
Начин на употреба:
- пресните цветове могат да се сушат за чай или да се използват за направата на лимонада от бял бъз;
- от узрелите плодове може да се направи домашно сладко или домашен оцет, които спомагат храносмилането. Също така, по рецепта на Петър Димков, може да се направи и сироп, който подсилва имунната система.
Как да отглеждаме в градината?
Ако нямате дръвче свирчовина в двора си, потърсете издънка от него, която да си засадите на есен.
–-♥–-
Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. Благодарим ви за подкрепата! ♥
Вашият коментар