Бъзът (Sambucus nigra L.), още наричан свирчовина, е широко разпространен у нас и е добре познат в народната медицина като силен имуностимулант. Бъзът е дърво, което често се среща в запустели дворове, край гори и ливади. През пролетта бъзът се отрупва с красиви бели ароматни цветове, а през лятото и есента – с малки лилави плодове.
Уточнение: обикновено, когато казваме “бял бъз”, имаме предвид цветовете на бъза, а когато казваме “бъз” – плодовете.
За какво е полезен белият бъз?
Белият бъз е известен с благоприятния си ефект върху човешкото тяло, който се дължи на високото му съдържание на антиоксиданти и фитохимикали. Ето и основните 5 полезни свойства на белия бъз:
- Натурално подсилва имунната система – белият бъз е богат на витамин Ц и други антиоксиданти, които помагат на имунната система да работи по-добре.
- Има потогонно действие и облекчава симптомите при простуда и грип.
- Спомага за намаляване количеството на свободни радикали в тялото, благодарение на изобилието си от антиоксиданти.
- Подпомага храносмилането и метаболизирането на мазнините в тялото. Цветовете на белия бъз съдържат съединения, които могат да помогнат за улесняване на храносмилането и да намалят дискомфорта в стомаха.
- Има успокояващ ефект върху кожата – екстрактът от белия бъз се използва в козметичната индустрия заради своите успокояващи и омекотяващи свойства върху кожата.
Как да използваме белия бъз у дома?
На чай – сушените цветове на белия бъз могат да бъдат използвани за приготвяне на чай, който подпомага имунната система и има успокояващо действие върху храносмилателната система.
Сироп – в България е широко разпространена рецептата за направа на сироп/лимонада от бял бъз. Споделям ви тази, която ние използваме у дома:
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:
- 10 цвята бъз
- 3л дистилирана/изворна вода
- 1-2 лимона
- мед на вкус (2-3 с.л. ще са напълно достатъчни)
*ако искате да си консервирате сироп за зимата, използвайте захар (на вкус), загрейте сиропа до 80°C, след това затворете в буркани.
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:
Набирате цветовете, измивате и поставяте в голям съд. Добавяте измитите, обелени и нарязани лимони (препоръчвам да махате корите, защото лимонът е една от културите, която се пръска доста често), меда и водата. Разбърквате и оставяте да престои 6-8 часа в хладилник, след което споделяте с другарчета! Съчетава се чудесно с маточина, люляк или акация.
Оцет от бъз – търсейки информация за белия бъз, открих и тази рецепта на Джейми Оливър – за овкусен оцет с бял бъз. Стори ми се доста интересна и смятам да я опитам, затова я споделям и с вас. Чувала съм и за хора, които правят домашен оцет от плодовете на бъза, но все още не мога да намеря рецепта.
Две употреби за плодовете на бъза:
- Сироп от плодовете: Известният български лечител, Петър Димков, е дал рецепта за сироп от плодовете на бъза, който всеки може да приготви у дома. Сиропът има имуностимулиращ ефект и може да се приема през студените месеци. Цялата рецепта можете да намерите тук.
- Домашно сладко от бъз: Плодовете на бъза, когато узреят напълно, могат да се използват за направа на домашно сладко. Важно е да почистите бъза от всички клечки и клонки и да се уверите, че няма неузрели плодове.
—-♥—-
Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. Благодарим ви за подкрепата! ♥
Вашият коментар