Аромат на топъл хляб, хрупкава коричка и залък, който се топи в устата. Всеки човек е изпитвал това блаженство поне веднъж, особено ако е имал баба на село. 🙂
Днес ще ви споделим нашата рецепта за селски хляб с квас – простичка и лесна за изпълнение. Въпреки репутацията си, направата на хляб с квас не е никак сложен процес и вярваме, че всеки може да се справи. Преди почти три години нашите приятели от @iolebakery, Ивелина и Калин, ни вдъхновиха и окуражиха да опитаме и от тогава забравихме за купешкия хляб.
Домашния хляб с квас е толкова наситен с вкус и аромат и едновременно с това – изключително засищащ. Но освен, че е вкусен, той може да бъде и много полезен. В следващите редове ще ви споделим какви са ползите от консумирането на хляб с квас, как да си го приготвим у дома и как да изберем правилното зърно/брашно. Надяваме се да ви е полезно!
*Има много начини за приготвяне на хляб с квас. Някои са по времеотнемащи и трудоемки, затова ние си намерихме наш начин, който споделяме тук. Ако искате да научите повече по темата, потърсете групата „Страст с квас“ във Facebook – там има много полезна информация и интересни рецепти.
Защо квасът е толкова полезен?
Квасът е един от най-старите методи за заквасяване на тесто и правене на хляб. Ако питате някоя баба около вас, тя вероятно ще си спомни за дните, в които нейната майка или баба са пекли хляб в пещта, а от всеки хляб са заделяли и изсушавали по един малък къшей, с който да си заквасят тестото следващия път.
Квасът е комбинация от вода, брашно и микроорганизми, които предизвикват ферментация. Този процес на ферментация не само подобрява вкуса и текстурата на хляба, но и прави неговите хранителни съставки по-лесно усвоими за човешкия организъм. Квасът съдържа пробиотични бактерии, които са полезни за храносмилателната система и общото здравословно състояние.
Как да си направим квас у дома?
Квасът може да се започне от всяко пълнозърнесто брашно. След като се захване, може да се поддържа с бяло брашно. Ние предпочитаме да си правим квас с изцяло ръжено брашно, защото той не е толкова “агресивен” и хлябът по-трудно може да превтаса и да стане прекалено кисел на вкус. Задължително е да се използва изворна или филтрирана вода, защото хлорът в чешмяната вода пречи на развитието на кваса. След като квасът тръгне, може да се използва и дестилирана вода, за да се поддържа.
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:
- В компотен буркан (600-700мл) сложете 2 с.л. вода и около 3-4 с.л. брашно от ръж. Разбъркайте добре. Трябва да се получи смес по-гъста от боза. Оставете на стайна температура за 24 часа.
- На следващия ден добавете още 2 с.л. вода и 3-4 с.л. брашно от ръж, разбъркайте и отново оставете на стайна температура за 24 часа.
- На третия ден извадете половината от кваса и отново прибавете 2 с.л. вода и 3-4 с.л. брашно от ръж. Разбъркайте и оставете на стайна температура за 24 часа.
- На четвъртият ден, квасът ще започне леко да мирише на боза, но все още не е готов. От този ден нататък, квасът започва да става по-силен и е нужно да има повече смес от брашно и вода за да достигне максималната си “сила”. Затова извадете по-голямата част от кваса (трявба да остане не повече от 1 ч.л. от него в буркана). Напълнете буркана с вода докато ¼ от него е пълен и добавете брашно докато стане каша с консистенция по-гъста от боза (като за кекс).
- На петия ден повторете стъпка 4. На този ден наблюдавайте силата на кваса. Ако за 6-8 часа удвои размера си, значи е готов за използване. Ако не го направи, на следващия ден повторете стъпка 4 отново.
КАК СЕ ПОДДЪРЖА КВАС:
- Може да си съхранявате “майка” в хладилника, която да е 2-3 с.л. като количество и когато решите да месите хляб, да повторите описанието от стъпка 4 по-горе.
- Ако ще използвате кваса 3-4 дни след последното месене, то тогава повторете стъпка 4 и веднага приберете буркана в хладилника (тоест, не чакайте 24 часа да втаса). По този начин се удължава времето до следващото месене.
- Ако ще месите един ден след последното месене, то тогава повторете стъпка 4, изчакайте 6-8 часа, в които квасът да удвои размера си, и приберете в хладилник.
- Ако не сте ползвали кваса за около седмица, то тогава е нужно да направите само едно захранване (описанието от стъпка 4) преди да месите с него.
- Ако квасът не е ползван повече от 2 седмици, то тогава повторете стъпка 4 два пъти (или повече – докато започне да удвоява размера си).
- Ако кваса започне да мирише странно (по-различно от нормалната му миризма), то тогава пробвайте да смените водата (ако сте използвали изворна, пробвайте с филтрирана или обратното) и повторете стъпка 4 като махнете възможно най-голяма част от количеството квас в буркана (да остане квас само по стените на буркана).
Как се прави хляб с квас?
Съставки:
- 75-100 гр. ръжен квас
- 1 ч.ч. филтрирана или изворна вода
- 500 гр. пълнозърнесто брашно
- 2 ч.л. смляно ленено семе (по желание)
- 1 ч.л. сол
Начин на приготвяне:
- В голяма купа смесете кваса с водата и разбъркайте с миксер. След това добавете лененото семе и солта и отново разбъркайте. Оставете лененото семе да се накисне за 2-3 минути.
- Постепенно добавяйте брашното и разбърквайте с миксер. Когато сместа започне да се сгъстява, заменете миксера за дървена лъжица.
- Добавяйте брашно докато се получи лепкаво тесто.
- Набрашнете добре тестото и го оставете да почине за един час.
- След това отново премесете тестото (този път на ръка). Ако все още лепне, добавяйте брашно докато спре да се лепи по ръцете.
- Върху набрашнена повърхност оформете тестото в желаната форма, а след това го преместете в предварително намазнена и набрашнена форма за хляб.
- Оставете хляба да втасва за 12 часа (при 17-24°C) или за 6 часа (при 25-32°C). Можете да оставите тестото в хладилник за 24-36 часа (след което изкарайте на стайна температура за два часа преди да изпечете).
- След като втаса, загрейте фурната до 260°C. Преди да вкарате хляба, сложете съд с вряща вода на най-долният рафт на фурната. Водата помага на хляба да бухне повече. Сложете хляба и печете за 15-20 минути. След това изкарайте съда с вода и намалете фурната на 200°C и печете за още 40-45 минути или докато хлябът придобие червен загар.
- Извадете хляба и изчакайте да изстине напълно преди да го разрежете.
Как да изберем правилното брашно?
На пазара се предлагат различни видове брашна, които от своя страна придават различни вкусови и визуални качества на хляба. Някои са по-тъмни, други по-светли; някои съдържат повече глутен, други по-малко и т.н. След дълго търсене, ние се спряхме на брашната на Земята на траките, защото зърното се отглежда чисто, брашното е смляно на каменна мелница и в него не се добавят подобрители, ензими, консерванти и пр.
И трите вида брашна, които предлагат – пшенично, ръжено и лимецово, придават чуден аромат на хляба. Препоръчваме ви да си вземете този промоционален пакет с брашна, за да можете да опитате и трите вида и да прецените с кой се получава най-вкусния хляб за вас. Използвате и нашия код BOHO10 за 10% отстъпка при всяка поръчка.
Домашна каменна мелница за брашно
Както може би сте виждали във видеата, които споделяме в канала ни в YouTube, от няколко години имаме домашна каменна мелница за мелене на брашно. Не винаги имаме възможност, но когато времето позволява, много обичаме да си мелим брашното сами, защото хлябът става още по-вкусен, когато е направен с току-що смляно зърно. Освен това, получилото се брашно е пълнозърнесто (ние не отделяме „шлюпките“) и това го прави още по-благоприятно за чревния ни тракт.
Нашата каменна мелничка е модел „Мила“ и я закупихме от магазина на Фрешмаркет. Ако и вие си търсите такава или други качествени уреди за домакинството, можете да използвате нашия код BOHO8 за 8% отстъпка при всяка покупка.
Какъв съд е подходящ за печене на хляб с квас?
Има много различни съдове, които биха били подходящи за печене на хляб с квас. Ние предпочитаме глинените съдове. В началото, когато започнахме да си правим домашен хляб с квас, използвахме глинени съдове за запеканки, които си бяхме закупили от Троян. От няколко седмици, обаче, имаме глинен съд с капак от Земята на траките. Той е специално предназначен за печене на домашен хляб и размерът му е точно колкото за един хляб (при формичките за запеканките се получаваха по-малки хлебчета и по-малки филийки, което не ни харесваше).
Освен това, фактът, че съдът има и капак, прави печенето много по-лесно и допринася за това хлябът да има неустоимо хрупкава коричка. Ако искате да го разгледате по-отблизо и да си го закупите, кликнете тук. Не забравяйте и да използвате нашия код BOHO10 за 10% отстъпка при всяка поръчка.
Първото хлебче, което изпекохме в новия съд. Коричката беше просто неустоима.
Как се прави хляб с квас – СТЪПКА ПО СТЪПКА
За тези от вас, които предпочитат визуалните обяснения пред четенето, споделям и линк към едно видео, което посветихме на хляба с квас. В него ще видите – стъпка по стъпка – как Цеци захваща нов квас, а след това и как приготвя хляба.
—-♥—-
Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. Благодарим ви за подкрепата! ♥
Вашият коментар