В последните години все по-често се говори за това, колко е важно да се храним с повече сезонни плодове и зеленчуци. С навлизането на големите вериги магазини и изобилието от плодове и зеленчуци, които те предлагат целогодишно, стана много трудно за обикновения човек да знае кой плод/зеленчук кога е в сезон. И така – зимата ядем шопска салата, лятото портокали, а после се чудим защо телата ни не са здрави.
Какво означава да се храниш „сезонно“?
Най-просто казано, да се храниш сезонно означава да слагаш на трапезата си повече плодове и зеленчуци, които зреят по твоите географски ширини в момента. Сезонното хранене включва в себе си консумацията на плодове и зеленчуци, които се отглеждат и събират в периода на тяхната естествена зрялост. Това е изключително важно за нашето здраве и в следващите редове ще споделим защо.
Какви са ползите от сезонното хранене?
По-добър вкус и хранителна стойност
Сезонните плодове и зеленчуци са по-свежи и вкусни, защото се берат в пиковия им период на зрялост. Те имат по-високо съдържание на витамини и минерали в сравнение с продуктите, които се отглеждат в оранжерии (в неестествен за тях период от годината) или се транспортират от далечни страни. Например, през лятото, когато са в сезон, доматите и ягодите са сочни и сладки, защото са в естествения си сезон на растеж и са успели да съберат достатъчно слънчева енергия в себе си. Ако сте опитвали домати или ягоди през зимата – знаете каква огромна разлика има във вкусовете им.
Подкрепа за местната икономика
За да си купиш нещо, което е сезон и е озряло „на клона“, то обикновено би трябвало да расте някъде около теб (в нашия случай – в цяла България). Купуването на чисти сезонни продукти от местни производители подпомага местната икономика и насърчава устойчивото земеделие. Местните фермери са по-склонни да използват екологични практики и по-малко химикали, което прави храната по-здравословна. Подкрепата за местните производители също така намалява зависимостта от големите вериги супермаркети и глобалните доставчици.
Намаляване на въглеродния отпечатък
Консумацията на сезонни продукти намалява нуждата от дълги транспортни разстояния, които водят до значителни емисии на въглероден диоксид. Когато купуваме местни и сезонни продукти, намаляваме въглеродния си отпечатък и допринасяме за по-чиста околна среда. Транспортът на продукти извън сезона често включва дълги пътувания и изисква много енергия за отглеждането им, както и за охлаждане и съхранение по време на транспорт.
По-ниски разходи
Сезонните продукти обикновено са по-евтини, тъй като предлагането им е по-голямо и разходите за производство и транспорт са по-ниски. Когато купуваме плодове и зеленчуци, които са в сезон, спестяваме пари и получаваме по-качествени продукти.
Разнообразие в храненето
Храненето със сезонни продукти насърчава разнообразието в диетата. Включването на различни плодове и зеленчуци през различните сезони осигурява на организма широка гама от хранителни вещества. Това разнообразие не само е полезно за здравето, но и прави храненето по-шарено и вкусно.
Как да направим сезонното хранене лесно и приятно?
Когато си свикнал да се храниш по определен начин (и с определени видове продукти), на пръв поглед може да ти се стори малко трудно да преминеш към консумирането на повече сезонна храна. Ето няколко съвета, които да улеснят сезонното хранене:
- Запознай се със сезонните продукти – надяваме се, че статиите, които споделяме тук, ще ви помогнат да се запознаете по-отблизо със сезонността на плодовете и зеленчуците, които растат по нашите земи. Друг начин, по който можете да разберете дали нещо е в сезон – питайте фермера, който е произвел продукцията. Да познаваш фермера си е най-добрият начин, по който да осигуриш чиста храна за теб и твоето семейство. <3
- Планувано хранене – може да ти прозвучи досадно, обаче наистина няма по-хубаво чувство за една домакиня от това да знае какво ще готви за вечеря. Да плануваш храненето си за няколко дни напред спестява много време и усилия в постоянно мислене „какво ще готвя днес“. Нужно е само да отделиш 20-30 минути веднъж в седмицата и да направиш списък с гозбите, които искаш да приготвиш. По този начин, не само спираш да се чудиш какво ще вечеряш, но и спестяваш много време в магазина – защото предварително знаеш всички продукти, които са ти необходими.
- Записвай любимите си рецепти – хубаво е да можеш да си направиш списък с храната за седмицата, обаче какво правиш, ако нямаш идеи? Едно от най-полезните неща, които една домакиня може да направи за себе си, е да си записва любимите рецепти. Така – винаги ще има списък от вкусни ястия, които да може да приготви.
Тези от нас, които живеят в България, са изключително благословени от гледна точка на изобилие от сезонна храна през всички сезони. Земите ни са толкова плодородни и щедри, че през всеки сезон има разнообразие от продукти, с които да можем да приготвим вкусна храна. Сезонното хранене е начин, по който можем не само да подобрим здравето си и да намалим месечния бюджет за храна, но е и начин, по който можем да се свържем още повече със земята, природата и нейната сезонност.
Надяваме се тази статия и насоките, които споделихме, да са ви били от полза и ви пожелаваме вкусни приключения в кухнята!
—-♥—-
Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. Благодарим ви за подкрепата! ♥
Вашият коментар