НАРЪЧНИК за събиране и сушене на БИЛКИ

Няма по-хубаво усещане от това в студен зимен ден да си направиш чай от билки, които ТИ САМ си събрал няколко месеца по-рано. Пролетта и лятото са времето, в което в Природата има изобилие от билки, които можем да си съберем и изсушим за зимата. Освен за чай, сушените билки могат да се използват и в кулинарията, както и за направа на домашни мехлеми.

shallow focus of purple flowers

В тази статия ще разгледаме основните правила при събирането на билки, как да сушим билки за зимата и какви са важните неща, на които трябва да обърнем внимание, за да запазим лечебните качества на билките възможно най-дълго.

Основни правила при събирането и брането на билки:

1. Берете винаги от чисти места, далеко от натоварени пътища, заводи и големи градове.

2. Уверете се, че правилно сте разпознали растението и не берете негов отровен или нелечебен двойник.

3. Различните части на растенията се събират в определен период, спрямо това кога активните/лечебните вещества са най-наситени в растенито:

  • брането на цветове е най-подходящо малко преди края на цъфтежа, когато цветовете са още свежи. По този начин оставяме достатъчно време на буболечките да се възползват от цветния прашец.
  • брането на листа обикновено е най-подходящо по време на цъфтеж, с изключение на маточината, която се бере ПРЕДИ цъфтеж
  • брането на стръкове най-често се прави по време на цъфтеж, но зависи от билката

4. Берете НЕ ПОВЕЧЕ от 30% от наличните билки. Важно е да помним, че освен нас, и други животинки разчитат на тези билки за прехраната и убежището си всяка година.

5. Винаги берете с НОЖИЦА – колкото и да сме внимателни, нежните коренчета на растенията се измъкват много лесно и по този начин бързо можем да загубим залежите на билката.

6. Не берете билки СЛЕД ДЪЖД или рано сутрин, преди да се е вдигнала сутришната роса.

7. Никога не смесвайте различни билки в една кошница/торбичка.

8. Важно е билките да бъдат изсушени възможно най-бързо след брането им. Това стана на сенчести и проветриви места.

hanging flowers to dry

Как да сушим билки за зимата?

Ако имате баба на село, може би сте забелязвали окачените под навеса снопчета с изсушени билки (или чубрица, например), които чакат да бъдат прилежно прибрани и съхранени за зимата.

Най-често използваният метод за сушене на билки е „на въздух“. Билките се връзват на малки вързопчета или се разстилат върху мрежеста повърност, и се оставят на тъмно, сухо и проветриво място докато изсъхнат. Този начин изисква много малки усилия от страна на човека, а билките са готови за прибиране след няколко дни.

Важно! Избягвайте да сушите билки на пряка слънчева светлина, защото това може да доведе до разпада на някои от активните вещества в тях, което от своя страна ще намали тяхната ефикасност.

Как да изберем правилният метод за сушене на билки?

  • сушене на вързоп – сушенето на цели връзки с билки е по-удобно, когато използваме повече части от растението – стебла, листа, цветове и т.н. Важно е вързопчетата да не бъдат прекалено големи, за да може топлият въздух да достига до всички растения и билките да се изсушат равномерно.
  • сушене върху мрежеста повърхност – този метод е по-удобен, когато сушим само определени части от растението – например, цветове, листа и т.н. Важно е билките да бъдат покрити с тензух или друга мрежа, за да не могат да бъдат достигнати от насекоми.

Тоест, ако трябва да суша чубрица, бих избрала да я направя на вързопче и да я окача някъде докато изсъхне. А ако суша цветове от невен, бих ги разстлала върху мрежеста повърхност.

plants and leaves

Как да разберем, че билките са изсъхнали?

Най-лесният начин, по който можем да разберем, че дадено растение е добре изсушено, е да стрием част от него между пръстите си. Ако растението „хрупа“ между пръстите ни, значи е изсъхнало добре.

Препоръчително е прибирането на сушените билки да става по обяд или в ранния следобяд, за да сме сигурни, че сутрешната роса или влага във въздуха се е изпарила.

top view of woman mixing herbs in mortar

Сушене на билки в сушилня или фурна

Най-добрият и бюджетен начин да изсушим своите билки си остават слънчевите лъчи. Но, понякога се случва така, че времето е лошо, вали често и въздухът е влажен. Или пък – мястото, на което живеем, не позволява сушенето на билки на въздух.

В тези моменти можете да използвате дехидратор (сушилня за плодове и зеленчуци) или да ги изсушите във фурната.

  • сушене в дехидратор – сушенето на билки в дехидратор е може би най-сигурният начин, че билките ще бъдат напълно сухи преди да ги приберем за зимата. Нужно е само да следвате инструкциите на вашия дехидратор (каква температура и продължителност на сушене са необходими) и когато са готови, да ги проверите като втриете между пръстите си.
    Ако си търсите качествен дехидратор за нуждите на вашето семейство, разгледайте тези, които се предлагат в сайта на Freshmarket. Можете да използвате и код за отстъпка „BOHO8“.
  • сушене на фурна – фурната може да се използва като заместник на сушилнята. Настройте я на най-ниската температура и пуснете вентилатор. Препоръчително е да оставите вратичката леко отворена, за да може да циркулира въздухът. Недостатъците тук са, че трябва редовно да наглеждате билките, за да не прегорят и да ги обърнете по средата на процеса, за да могат да изсъхнат равномерно от всички страни.
spice bottles on shelf

Как се съхраняват сушени билки?

Сушените билки е добре да бъдат съхранявани в херметически затворени съдове, в които не може да проникне въздух и влага. Някои хора предпочитат да ги съхраняват във вакуумни торбички, а след това в кутии. Ние предпочитаме да ги съхраняваме в стъклени буркани с винтови капачки. По този начин билките издържат много по-дълго и няма опасност да мухлясат или да променят цвета си.

Полезни съвети при съхранението на билки:

  • Винаги надписвайте съдовете, в които съхранявате билките с имената и датата на сушене на билките.
  • Използвайте сушените билки в рамките на една година.
  • Редовно проверявайте билките за мухъл и промяна в цвета. Ако забележите нещо необичайно, не ги консумирайте.
  • Задължително изсушете по-голямо количество от това, което ще ви е необходимо. Няма по-готин подарък от това да дариш някой с нещо, което сам си отгледал/направил/изсушил. :)))
white and brown ceramic bowl

Как да използваме сушените билки?

Сушените билки могат да се използват по много начини, които са различни за всяка билка. Сушени билки можете да използвате в кулинарията, за направа на чай, за направа на сиропи за домашни сладкиши, за направа на лимонади и студени чайове през лятото и какво ли още не.

Събирането и сушенето на билки за чай е не само полезно, но и изключително приятно занимание, което ни свързва с природата и ни дарява с ароматни и лечебни напитки през цялата година. Надяваме се този наръчник да ви е полезен и да ви помогне да си съберете ароматни спомени, които да ви сгряват през студените зимни дни!

—-♥—-

Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. Благодарим ви за подкрепата! ♥

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *