Преди много много години, преди да се появят хранителните магазини и предлаганите в тях домати и краставици през зимата, нашите баби и дядовци са съхранявали голяма част от лятното изобилие сушейки много от нещата, които си отгледат. От там идват и традиционните за бъдни вечер – ушав, пълнени сушени чушки с боб и сушените плодове.
В тази статия ще разгледаме основните правила за сушене на плодове и зеленчуци, различните методи за сушене и няколко интересни идеи как да ги използваме.
Кои плодове и зеленчуци можем да сушим?
На теория можем да изсушим всичко, което искаме – от джанки, през домати, та чак до тиквички и люти чушки. Важно е, обаче, преди да вложим усилия в събиране, сушене и съхраняване на тези плодове и зеленчуци, да имаме представа как ще ги използваме през зимата.
Това е важно по две причини:
- имайки представа как ще ги използваме, можем да изсушим плодовете/зеленчуците в различни форми – цели, нарязани на колелца, лентички, кубчета и т.н. По този начин, когато стане време да ги използваме, ще ни бъде много по-лесно и удобно.
- събирането, сушенето и съхраняването на продукция за зимата отнема усилия, време и физическо пространство. Ако сушим нещо, което не ни е необходимо и няма да използваме, то тогава няма смисъл да го правим. Затова е важно да имаме ясна представа как ще употребим съхранената продукция преди да започнем целия процес. По-надолу в статията ще откриете повече идеи.
Как да подберем подходящи плодове/зеленчуци за сушене?
Изберете пресни продукти – Изберете зрели, но не прекалено меки плодове и зеленчуци. Продуктите трябва да са свежи, без признаци на гниене или увреждания.
Подберете подходящ сорт – в някои от случаите, когато имате избор, подберете сортове плодове/зеленчуци, които са с по-ниско съдържание на вода. Например, по-подходящи за сушене са консервените домати (а не салатните), защото те са с по-ниско съдържание на вода и са по-месести, следователно ще изсъхнат по-бързо и ще имате по-голямо количество сушени домати.
Как се сушат плодове/зеленчуци?
Има три начина, по които можете да си изсушите плодове или зеленчуци за зимата.
Първият начин, разбира се, е сушенето на слънце. Това е най-лесният и бюджетен метод. Ето какво е нужно да направите:
- Разстелете плодовете и зеленчуците на решетка или плоска повърхност, покрита с марля или тънка кърпа.
- Поставете ги на място с директна слънчева светлина и добра вентилация. Обръщайте ги редовно, за да изсъхнат равномерно.
Вторият начин е сушенето в дехидратор/сушилня. Сушенето в такъв тип уреди ни позволява да контролираме температурата и вентилацията по време на процеса на сушене. Нужно е само да настроите сушилнята на подходящата температура (50-60 градуса Целзий за плодове, 40-50 градуса Целзий за зеленчуци) и следвайте инструкциите на производителя. Ако си търсите качествен дехидратор за нуждите на вашето семейство, разгледайте тези, които се предлагат в сайта на Freshmarket. Можете да използвате и код за отстъпка “BOHO8”.
Третият начин е сушенето на фурна. Този метод е доста по-неудобен и неефикасен, но е добра алтернатива, в случай че не можем да изсушим продукцията си по друг начин. Ето какво е необходимо да направите:
- Настройте фурната на най-ниската температура, пуснете вентилатора и оставете вратата леко отворена за добра циркулация на въздуха.
- Разстелете плодовете/зеленчуците на решетка или тава, покрита с пергаментова хартия, и ги проверявайте редовно, за да избегнете прегаряне.
За какво трябва да се внимава при сушенето на плодове/зеленчуци?
- Препоръчително е да НЕ сушите повече от един вид плод/зеленчук по едно и също време. Причината е проста – на различните плодове/зеленчуци им отнема различно време да изсъхнат и ще ви е трудно да отделите изсъхналите от неизсъхналите.
- Дебелина на нарязване – старайте се да нарежете плодовете/зеленчуците на равномерни парчета, за да могат да изсъхнат равномерно.
- Времето за сушене варира в зависимост от вида и дебелината на плодовете и зеленчуците, както и от метода на сушене. Проверявайте редовно продуктите за готовност.
- Редовно проверявайте сушените плодове и зеленчуци за наличие на за мухъл и промяна в цвета. Ако забележите нещо необичайно, не ги консумирайте.
- Задължително изсушете по-голямо количество от това, което ще ви е необходимо. Няма по-готин подарък от това да дариш някой с нещо, което сам си отгледал/направил/изсушил. :)))
Как се съхраняват сушени плодове и зеленчуци?
Сушените плодове и зеленчуци е добре да бъдат съхранявани в херметически затворени съдове, в които не може да проникне въздух и влага. Някои хора предпочитат да ги съхраняват във вакуумни торбички, а след това в кутии. Ние предпочитаме да ги съхраняваме в стъклени буркани с винтови капачки. По този начин те издържат много по-дълго и няма опасност да мухлясат или да променят цвета си.
Важно! Препоръчително е да добавяте кристалчета с морска сол, когато съхранявате сушени зеленчуци, за да спомагат за обирането на влагата.
Винаги съхранявайте сушените продукти на тъмно, сухо и прохладно място. Надписвайте съдовете с името на продукта и датата на сушене.
Как да използваме сушени плодове и зеленчуци в ежедневието?
Сушените плодове могат да се използват по много начини:
- за закуска – ако обичате да си правите овесена каша или друг тип такава закуска, можете да използвате нарязани сушени плодове, семена и/или ядки за вкусна и засищаща закуска.
- в сладкиши – добавете нарязани сушени плодове към мъфини, сладкиши и домашни курабийки.
- за чай – ако не сте опитвали чай със сушени плодове – просто не можете да си представите за какъв аромат и наситен вкус става въпрос. Можете да използвате съчетания между всякакви плодове и билки – винаги вкусът е разкошен.
- за ушав
Сушените зеленчуци също имат много приложения в кухнята:
- домашен бульон – можете да си направите домашен зеленчуков бульон като смелите сушени зеленчуци (морков, тиквичка, пипер, домат, целина, пащърнак и т.н.)
- подправки – някои сушени зеленчуци могат да бъдат смляни и използвани като подправки – червени чушки, моркови, сушени диви гъби и др.
- брашно от сушени зеленчуци – можете да изпозлвате тези брашна за обогатяване на вкусовите и визуалните качества на вашите гозби и десерти. Например, можете да изпозлвате брашно от тиквички, когато приготвяте домашен какаов кекс. Или брашно от червено цвекло, за да оцветите някой десерт или лимонада.
- сосове – сушените зеленчуци могат да се използват и за направа на песто, сосове и др. Например, съчетание между сушени домати, орехи и сушен босилек – чудесна разядка или сос за спагети.
- в салати – сушените зеленчуци могат да се използват и в зимните зелени салати.
Сушенето на плодове и зеленчуци е чудесен начин да съхраните богатството на природата и да се насладите на вкусовете и полезните им свойства през цялата година. Надяваме се този наръчник да ви е полезен и да ви помогне в събирането на летни благинки за студените зимни дни!
—-♥—-
Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. Благодарим ви за подкрепата! ♥
Вашият коментар