ПОЛЕЗНИ навици за всеки градинар през ЛЯТОTO

Да отглеждаш своя градина и да работиш със земята е едно от най-удовлетворяващите занимания, които човек може да има. Радостта от това да наблюдаваш как малкото семенце, посято в студен зимен ден, расте и става силно и здраво растение, кеото после те дарява и с плод, е просто несравнима. Но колкото е голяма радостта, толкова е голяма и тъгата, когато растението се разболее или изсъхне.

В тази статия ще откриете няколко полезни навика за всеки градинар през лятото, които да ви помогнат да поддържате градината ЗДРАВА и ПЛОДОВИТА през цялата година и в същото време да направят градинарстването лесно и приятно!

Градината в края на май. <3

След четири години градинарстване, успяхме да си създадем няколко полезни навика, които ни помагат да поддържаме градината в добро състояние. Споделяме ги тук с вас и се надяваме да са ви полезни!

НАБЛЮДАВАЙ

Градината е жива екосистема, чиито съставни части постоянно се променят – едни растения се разболяват, други прецъфтяват, трети тепърва растат; едни насекоми се появяват, други изчезват и т.н. Затова е важно да наблюдаваме какво се случва и да можем да реагираме навреме. Разхождайте се в градината възможно най-често и препоръчително през различни моменти от деня (сутрин, следобяд, вечер и т.н.) и наблюдавайте растенията. Оглеждайте се за:

  • присъствие на насекоми – какви насекоми има, колко често се срещат и могат ли да бъдат опасни за вашите растения?
  • признаци на заболявания – много често, ако успеем да хванем дадено заболяване по растенията в ранна степен на развитие, то с малко усилия бихме могли да предотвратим сериозни щети. Следете за здравето на листата, стъблата и цветовете на растенията, както и самите им плодове. Ако нещо ви се стори нередно, потърсете информация в интернет.
  • признаци на добро съжителство – както може би знаете, има растения, които си помагат едно на друго. Например, тагетисът пази всички растения от мравки и други вредители, а босилекът предпазва доматите. Когато се разхождате из градината, наблюдавайте как съжителството между отделните растения се отразява на всяко едно от тях и си водете записки за следващи години.
  • кога започват различните фази на развитие на растенията – например, кога растенията започват да правят плодове, кога плодовете започват да зреят или кога започват да правят семена. Тази информация ще ви е полезна за следващи години, за да можете по-лесно да предскажете кога ще има реколта за събиране и кога ще е време за отдих и почивка.
Гроздето тази година – за първи път успяхме да го опазим от болести. <3

ВОДЕНЕ НА ДНЕВНИК

Неведнъж във видеата ни сме споделяли, че всяка година си водим сравнително подробни записки за градината – кога засаждаме семенцата, кога ги разсаждаме в градината, кога и как поливаме, с какво торим и пр. Може да ви се стори като голямо занимание, но всъщност е съвкупност от малки действия, разпръснати през целия градинарски сезон, които в последствие се отплащат стократно.

Вместо да трябва да помниш всяко малко нещо, което си правил или да се чудиш кое как беше, на следващата година просто отваряш стария дневник и хоп – цялата информация е там и те очаква. Ето какво можете да си записвате, за да улесните следващия си градинарски сезон:

  • имената на сортовете растения, които засаждате в градината и от къде сте се сдобили с тях;
  • датите, на които засявате семенцата и (ако е приложимо), датите, на които ги разсаждате в градината;
  • видовете почва, които използвате за направата на разсад;
  • видовете тор, които използвате и кога торите;
  • видовете препарати за растителна защита, които използвате, кога и как пръскате с тях, в какви количества и пр.;
  • рецепти за домашни отвари, които приготвяте за растенията;
  • наблюдения за видовете насекоми/вредители/болести, които срещате по растенията – кога са се появили, какъв вид са и с какво сте опитали да ги лекувате;
  • в края на сезона – наблюдения за различните сортове растения. Например – този сорт краставички не горчи и даде богата реколта, а другият – не и т.н. По този начин ще знаете на кои сортове да заложите за следваща година.

Всички тези записки можете да водите в най-обикновена тетрадка. Ако искате обаче да можете да систематизирате информацията по-добре и намирането и да бъде по-лесно и приятно, препоръчваме градинарския дневник „ДАР“, който ние използваме вече втора година. Можете да го откриете тук.

Най-добрият помощник на всеки градинар.

ЗАПАЗВАНЕ НА СЕМЕНА

През първите две години от нашия живот на село, запазването на семена от нашите растения ми се виждаше като огромна и ненужна занимавка. Нали в магазина има – ще си купя от там. Е, да – може и така, но е далеч по-ценно да запазиш семена от своите растения.

Ползата тук е, че растенията вече са расли в ТВОЯТА градина – познават твоята почва, твоя климат… и през следващият сезон ще бъдат една идея по-добре адаптирани към тази среда. А като повтаряме това всяка година – ще си отгледаме растения, които са много по-добре адаптирани за условията в нашата градина. Това научих от нашите кумове от Имение ХаЛо, за което безкрайно им благодаря. <3

Доматки от наше семе, сорт Розова магия. <3

РЕЦЕПТИ ЗА ЗИМНИНА

Колкото и пъти да си повториш, че „догодина ще ги помниш“, истината е, че все няколко ще забравиш. Затова, винаги записвайте рецептите за зимнината, която приготвяте. По този начин, през следващата година не само ще си спестиш едно чудене и търсене на рецепти, но и ще можеш да подобриш рецептата при нужда.

Друг съвет свързан със зимнината – аз го намирам за изключително полезно да си записвам по колко буркана зимнина правим от дадено нещо. След това, в края на следващата пролет, преглеждам колко от тях сме употребили и за следващото лято знам какво количество ми е нужно да направя. По този начин съм сигурна, че ще имаме достатъчно зимнина без да влагам усилия в правене на излишна зимнина, която няма да успеем да използваме.

Първи опит за домашен сироп от джанки – успешен!

БЪДИ ПОДГОТВЕН

Нещо, което намирам за много полезно у дома, е в началото на лятото да се запася с по-големи количества от всички продукти, които са ми необходими при правенето на зимнина:

  • сол
  • захар
  • олио
  • оцет
  • подправки

Както и с нужното количество буркани, шишета, капачки и пр. Това е изключително важно, особено ако живееш далеко от града (както е и в нашия случай), защото винаги можеш да реагираш – например, когато съседът се появи с една щайга сини сливи пред вратата и изведнъж ти се наложи да правиш конфитюр. :))

Дюли от нашите дръвчета.

Надявам се тази статия да ви е била полезна и да ви помогне да направите градинарството една идея по-лесно и приятно. Пожелаваме ви богата реколта и щастливи и споделени летни дни! Поздрави от наше село!

—-♥—-

Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. А ако имате време и ви се четат още интересни статии на тема сезонна храна и отглеждане на градина, разгледайте нашия блог. Благодарим ви за подкрепата! ♥

Един отговор за “ПОЛЕЗНИ навици за всеки градинар през ЛЯТОTO”

  1. Аватарът на Borislav Arapchev
    Borislav Arapchev

    Много полезно!!! Благодаря.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *