Няма нищо по-хубаво в студен и мрачен зимен ден да си отвориш шишенце с домашен плодов сок, който да те освежи и да ти припомни за топлите летни дни. Сезонът за правене на зимнина е в разгара си, затова днес ви споделям една много лесна рецепта за направа на домашен плодов сироп за зимата.
Какви плодове са подходящи за домашния плодов сироп?
Тази рецепта за домашен плодов сироп е по-подходяща за плодове, които имат ниско съдържание на вода в себе си – джанки, малини, къпини, ягоди, черници, боровинки, вишни, череши и пр. Тази година опитахме сиропа с джанки и с къпини и двата се получиха вълшебно!
Ако имате ябълки, круши или сочни сини сливи – можете да си направите сок директно от тях, без да се налага да добавяте вода и захар. А кайсии и праскови – те са си направо за нектар! 🙂
Как се приготвя домашния плодов сироп?
Рецептата е изключително лесна. Аз я научих от нашите кумове – Имение ХаЛо, за което съм им много благодарна.
Необходими продукти:
- добре озрели плодове по избор
- захар
- вода
Точните количества зависят от количеството и вида плод, колко е сладък и какви са вашите лични предпочитания – дали сиропът да бъде по-сладък или не.
Начин на приготвяне:
Измивате плодовете добре и ги почиствате от листа, дръжки и пр. Взимате висока тенджера и я напълвате с около 2/3 части плод, а след това покривате с 2-3 пръста вода. Важно е да остане достатъчно място до ръба на тенджерата, защото когато плодовете заврят, се надигат нагоре и образуват пяна.
Слагате тенджерата на котлона и оставяте водата да ври за 4-5 минути, докато омекнат плодовете. Ако плодовете имат шлюпки (например джанки), можете да сложите сода, за да се махнат по-лесно. Аз пробвах с и без, и по двата начина се получава.
Махате тенджерата от котлона и минавате цялата смес през кевгир, така че в кевгира да останат само костички, шлюпки, дръжки и т.н. Ако кевгирът ви е с твърде ситна мрежа, част от пулпата също ще остане в него. Връщате сиропа на котлона, добавяте захар на вкус и когато заври и захарта се разтвори, започвате да бутилирате. Много е важно докато бутилирате сиропа, той да поддържа висока температура – над 100°C, за да може бутилката/буркана да се вакуумира добре и да не бомбира. Аз обикновено го правя докато тенджерата е все още на котлона, за да не изстине сиропа прекалено много.
Когато разсипете сиропа, затваряте капачките и ако е в бутилки – слагате легнали, ако е в буркани – с капачката надолу. Оставяте да изстине и прибирате в мазето. А после – цяла зима ще си имате сиропче с вкус на лято!
Надяваме се да ви хареса! Поздрави от наше село!
—-♥—-
Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. А ако имате време и ви се четат още интересни статии на тема сезонна храна и отглеждане на градина, разгледайте нашия блог. Благодарим ви за подкрепата! ♥
Можете да ни откриете и в социалните мрежи – Instagram и Facebook, както и да се потопите в нашия живот на село чрез видеата ни в YouTube.
Вашият коментар