Рецепта за ДОМАШЕН ОЦЕТ (от ябълки или круши)

Една от любимите ми зимнини за правене целогодишно е домашния оцет (от ябълки или круши). През студените месеци, когато имаме марулки, си правим салати постоянно, а домашния оцет ги овкусява чудесно. Изключително полезен е, а се прави много лесно. Споделям ви рецептата по-долу и се надявам да ви е полезен!

Рецепта за домашен оцет

В нашата градина все още нямаме плододаващи ябълкови дръвчета, а крушовото ни дръвче е само едно, често плодовете, които използвам за направата на оцет, са събирани от запустели дворове или подарени от съседите и винаги са в различни количества. Затова и нашата рецепта е „гъвкава“ и по-скоро използва съотношение между продуктите вместо точни мерки. По този начин, колкото и много или малко плод да имате, винаги можете да го оползотворите. 🙂

1. Желателно е да се използва плод, който е паднал по земята. Измийте леко с вода (колкото да падне пръстта от тях) и оставете да изсъхнат. След това почистете от семките и дръжките и нарежете на парчета.

2. Напълнете голям стъклен (или пластмасов) съд – буркан, бидонче и т.н., до 1/3 с плод – пробвали сме с ябълки и круши, но може да опитате и с друг ароматен плод.

Стари буркани, които намерихме в къщата, когато я купихме. Оказаха се голямо богатство. 🙂

3. Ако имате оцетна гъба или домашен оцет (1/2 – 1 ч.ч.) добавете ги към плодовете. Ако нямате, не се тревожете – оцетът просто ще отнеме малко повече време да стане, а в края ще се формира оцетна гъба, която можете да запазите за следващия път.

Оцетната ни гъба от миналата зима, когато последно правихме оцет с останали ябълки. Разделих я на три, за да стигне за всички буркани.

4. Добавете захар. Аз предпочитам да слагам по-малко захар, колкото да подпомогна ферментацията. За ориентир – на по-малките буркани (от снимката по-горе) слагам по 1/2 ч.ч. захар, а на големия буркан – 1 ч.ч. захар.

5. Допълнете буркана с изворна/филтрирана/преварена вода, така че да останат 2-3 пръста свободно пространство до ръба на буркана. То е необходимо, за да може плодът да се надигне спокойно по време на ферментацията, без да прелее извън буркана.

Ние имаме система за обратна осмоза, която филтрира водата, и използваме нея за правене на подобни ферменти. 🙂

6. Разбъркайте с дървена лъжица и покрийте буркана с марля или друг тънък плат, поставете ластичка или завържете с въженце (така че да не влизат мушички) и оставете на стайна температура и без директна слънчева светлина.

7. Разбърквайте с дървена лъжица веднъж на ден за 10-14 дни. Ориентирът, който аз използвам е – когато плодовете паднат на дъното на буркана, значи първата ферментация е преминала и може да се прецеди.

8. Когато това стане, прецедете плода и върнете оцета обратно в съда и покрийте отново с марля. Оставете на същото място за 7-10 дни (или докато оцетът стане достатъчно кисел).

9. Прецедете оцета отново, като отделите формиралата се оцетна гъба в стъклен буркан с част от оцета. Приберете на тъмно и хладно място.

Оцетната гъба съхраняваме в буркани в мазето (на тъмно и хладно). Не я подхранвам и не и добавям нищо. Някак си оцелява. :))

10. След като оцета е прецеден, прехвърлете в стъклени бутилки (по възможност тъмни) и съхранявайте на тъмно и хладно място. Колкото повече време стои, толкова по-бистър ще стане.

Какъв сорт ябълки мога да използвам?

Всички сортове стават. Важно е плодът да бъде здрав (т.е. да почистите загнили участъци) и узрял. Както споменах – често оцетът, който си правим, е от плодове, които сме събрали по запустелите селски дворове.

Надяваме се да ви хареса и ви пожелаваме приятно готвене!

Поздрави от наше село! ♥

—-♥—-

Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. А ако имате време и ви се четат още интересни статии на тема сезонна храна и отглеждане на градина, разгледайте нашия блог. Благодарим ви за подкрепата! ♥

Можете да ни откриете и в социалните мрежи – Instagram и Facebook, както и да се потопите в нашия живот на село чрез видеата ни в YouTube.

Можете да ни подкрепите като си закупите нашата книга БЪЛГАРСКА ВЕГАН КУХНЯ с над 80 постни рецепти! Благодарим ви! ♥

Един отговор за “Рецепта за ДОМАШЕН ОЦЕТ (от ябълки или круши)”

  1. Ние ходихме на лов за диви ябълки, но понеже не намерихме такива, решихме да пробваме с мушмули. За протокола, искам да кажа, че стана.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *