Есенни БИЛКИ за чай

Въпреки, че листата започнаха да пожълтяват и да застилат земята като нежен килим, все още има лечебни растения, които можем да си съберем за чай за зимата. В тази статия ще ви споделим кои есенни билки за чай зреят в момента, къде можете да ги намерите и как да ги използвате.

a fruit bearing tree

Какви билки се срещат през есента?

Едно от многото хубави неща на нашата страна е, че по земите ни целогодишно могат да се намерят полезни и лечебни растения, които ние можем да използваме в ежедневието си. Ето някои от най-лесно разпознаваемите и често срещани билки, които растат по нашите земи през есента:

Коприва (Urtica diotica)

Най-силният сезон на копривата е рано на пролет, но започнат ли есенните дъждове, копривата започва отново да расте и можем да си съберем за чай, супа, каша или дори за салата. Копривата има общоукрепващо действие върху организма и е богата на много хранителни вещества. Може да се използва за направата на имуностимулиращ чай или за отвара за коса.

mint leaf
Невен (Calendula officinalis)

Невенът, освен че краси градината, има и много благоприятни свойства за организма. Той стимулира лимфната система и по този начин подпомага пречистването на тялото. Освен това има противовъзпалително, противогъбично, жлъчегонно и кръвоспиращо действие (затова и се използва в направата на мехлеми за рани). Когато бъде изсушен, невенът може да се приема и като чай, а така той подпомага и храносмилането, черния дроб и имунната система.

a close up of orange flowers in a garden
Тагетис (Cotinus coggyria)

Тагетисът е едно от най-полезните цветя/билки за всяка градина. Той пази заобикалящите го растения от вредители, а ярките му цветове привличат полезни буболечки.

За лечебни цели се използват цветовете на тагетиса, тъй като те имат благоприятно въздействие върху храносмилателната система. Освен това, парата от чая от тагетис може да се използва и за пречистване на дихателните пътища.

Листа от смокиня (Ficus carica)

Освен вкусните плодове, с които ни дарява, смокинята има и други ползи, от които можем да се възползваме. От листата на смокинята става невероятен чай (и сироп!), а ползите им са много – противовъзпалително и отхрачващо действие, както и диуретично.

Маточина (Melissa officinalis)

Маточината е многогодишно тревисто растение, което е широкоразпространено от нас. Расте по сенчести места, в градината, край пътища. Има лъскави листенца и характерен лимонен аромат, а полезните свойства за човешкото тяло са много. Маточината подсилва имунната система, успокоява нервната система, подобрява апетита и подпомага храносмилането. Освен под формата на чай, може да се използва и директно в напитки като домашна лимонада или коктейли.

Градинска мента (Mentha piperita)

Ментата е много благоприятна за тялото. Добре познатото и свойство е, че подпомага храносмилането и облекчава стомашни неразположения. Освен това, ментата регулира телесната температура и успокоява нервната система. И е чудесна и ароматна добавка към всеки чай.

Други полезни растения, които можем да си съберем за чай

Освен билки, есента ни дарява и с други плодове, които можем да използваме за чай. Ето и някои от тях:

Глог (Crataegus monogyna)

Глогът е билка, която е често срещана по нашите земи. Той е бодлив храст (или дърво), който расте навсякъде под 1500м надморска височина. Най-често можете да го намерите из храсталаци и занемарени селски улички. 🙂

Глогът е изключително полезен за сърцето, кръвоносните съдове и нервната система. Плодовете му могат да се сушат и използват за чай. Съчетава се чудесно с дюли и трънки.

Трънки (Prunus spinosa)

Трънката е бодлив храст, който често се среща по селските поляни и край пътища. Разпространени са из цялата страна. Плодовете на трънката са много полезни за храносмилането, а отварата от тях има противовъзпалителен и стягащ ефект за венците. Също така, плодовете на трънката укрепват стените на кръвоносните съдове и помагат на тялото да се пречиства.

Дюли (Cydonia oblonga)

Златната ябълка – така в българските приказки наричат любимите дюли. И има защо. Освен с прекрасния аромат и вкус, които имат, дюлите ни даряват и с много други неща. Те са богати на витамин Ц и антиоксиданти. Плодовете, нарязани на парченца, могат да бъдат изсушени и използвани за чай (а може и пресни). Вкусът им се съчетава чудесно с билки като маточина, липа, лайка, глог, шипки и трънки.

Шипки (Rosa canina)

Шипката, освен за приготвяне на любимото на всички ни сладко, може да се използва и за чай. Тя е богата на витамин А, Б5, Ц и Е. Пигментите, които придават наситения цвят на шипките, са много полезни за кожата и очите, а богатата концентрация на витамин Ц и други антиоксиданти дава на шипките имуностимулиращи свойства.

Надяваме се да ви хареса и ви пожелаваме приятно готвене!

Поздрави от наше село! ♥

—-♥—-

Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. А ако имате време и ви се четат още интересни статии на тема сезонна храна и отглеждане на градина, разгледайте нашия блог. Благодарим ви за подкрепата! ♥

Можете да ни откриете и в социалните мрежи – Instagram и Facebook, както и да се потопите в нашия живот на село чрез видеата ни в YouTube.

Можете да ни подкрепите като си закупите нашата книга БЪЛГАРСКА ВЕГАН КУХНЯ с над 80 постни рецепти! Благодарим ви! ♥

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *