Есента е любимо време за всеки градинар, защото когато рафтовете в мазето започнат да се запълват със зимнина, осъзнаваш, че трудът ти в последната половин година е имал смисъл. Всяка година опитваме нови и различни рецепти за зимнина, но днес искам да ви споделя три от любимите ни рецепти, които (ще) си правим всяка година!
Лютеницата на баба Роси
Баба Роси не е моята баба. Всъщност, дори не съм я срещала. Баба Роси е родопчанка, която заедно със своя съпруг – дядо Филип, е била хазяйка на свекърва ми, когато са живели в Пловдив. Когато семейството на Цеци заминава за Канада, баба Роси пише едно единствено писмо до свекърва ми – да ги пита дали са добре, да им прати много здраве и… да сподели любимата рецепта за лютеница. Скоро след това баба Роси почива, но нейната рецепта за лютеница остава в семейството и до днес. ♥
Необходими продукти:
- 10кг червени чушки (пипер!)
- 3кг доматено пюре
- 2кг патладжан
- 1кг моркови
- 3 ч.л. сол
- 1/2 ч.л. черен пипер
- 1 1/2 ч.л. кимион
- 500-800мл. олио
- захар – на вкус, според киселинността на доматите
Начин на приготвяне:
Започнете като приготвите зеленчуците. Доматеното пюре трябва предварително да бъде изварено и сгъстено. Чушките и патладжаните трябва да бъдат изпечени, задушени и обелени. Морковите трябва да бъдат нарязани и сварени.
Смелете всички зеленчуци (в кухненски робот, машинка за мелене – каквото имате под ръка). Добавете солта и разбъркайте добре.
- Ако приготвяте в тенджера на котлона – оставете на бавен огън и разбърквайте редовно.
- Ако готвите на фурна, сложете на 150°C, на горен и долен реотан, и оставете да се готви за 2-3 часа, като може да разбърквате от време на време.
Целта е печените чушки да омекнат напълно. Когато това стане, добавете олиото, кимиона, черния пипер и захарта и разбъркайте докато се овкуси добре. Гответе за още 20-30 минути, докато зеленчуците поемат от подправките. Оставете да изстине.
Ако желаете лютеницата да бъде фино смляна, пасирайте. Разпределете лютеницата по буркани и заварете за 15 минути. Извадете от водата, обърнете с капачката на долу и оставете да изстине напълно. Съхранявайте на тъмно и хладно място.
Врачанска лютивка
Тази рецепта ни е дар от Дари – една мила жена в нашата общност, която миналата година ни подари едно бурканче от тази лютивка и се влюбихме! Прави се много лесно и е изключително вкусна!
Необходими продукти:
- 3кг люти чушки (зелени и червени)
- 1 ч.ч. обелен чесън
- 2 връзки копър
- 2 връзки магданоз
- 200гр. олио
- 200гр. оцет
- 200гр. захар
- сол на вкус (ние слагаме около 1 ч.л.)
Начин на приготвяне:
Махнете дръжките на чушките и ги опукайте. Оставете ги да се задушат за няколко часа и да изстинат. След това смелете чушките на ситно. В тенджера сложете олиото, захарта и оцета и поставете на среден огън на котлона. Разбърквайте докато захарта се разтвори. Залейте чушките с получената саламура, добавете солта и разбъркайте добре. Разпределете в бурканчета и съхранявайте на тъмно и хладно място.
Мелиджано
Всяка семейна рецепта има своята история. На тази рецепта ме научи кумата – Лорка от ИмеНие Хало. От първия момент, в който вкусихме мелиджаното, което беше направила, знаехме, че ще е нещо, което ще си правим всяка година. Разкошно е върху филийка хляб, става за бърза салатка – а в комбинация с майонеза е просто чудно!
Необходими продукти:
- 2кг патладжан
- 1кг зелени чушки (пипер!)
- 1 глава чесън
- 1/2 – 1 ч.ч.олио
- 2 с.л. захар
- 3 1/2 ч.л. сол
- 1/2 ч.ч. оцет
Начин на приготвяне:
Премахнете дръжките и семките на чушките, след което ги изпечете заедно с патладжана и ги оставете да се задушат. Когато изстинат, обелете зеленчуците и ги смелете на ситно. В голяма тенджера запържете ПЪРВО зелените чушки (докато поомекнат) и чесъна, а след това добавете и патладжана и подправките. Оставете да се готви на бавен огън за 5-10 минути, докато се овкуси. Разбърквайте постоянно, защото иначе пръска. Дръпнете от огъня и оставете да изстине. Прехвърлете в буркани и заварете за 25-30 минути. Извадете от водата, обърнете с капачката на долу и оставете да изстине напълно. Съхранявайте на тъмно и хладно място.
Надяваме се тези наши три любими рецепти за зимнина да ви харесат и ви пожелаваме приятно готвене!
Поздрави от наше село! ♥
—-♥—-
Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. А ако имате време и ви се четат още интересни статии на тема сезонна храна и отглеждане на градина, разгледайте нашия блог. Благодарим ви за подкрепата! ♥
Можете да ни откриете и в социалните мрежи – Instagram и Facebook, както и да се потопите в нашия живот на село чрез видеата ни в YouTube.
Можете да ни подкрепите като си закупите нашата книга БЪЛГАРСКА ВЕГАН КУХНЯ с над 80 постни рецепти! Благодарим ви! ♥
Вашият коментар