Още преди четири години, когато се преместихме да живеем на село и започнахме да отлгеждаме градина, с Цеци си поставихме цел да създадем самостоятелна екосистема, в която да използваме това, което средата ни дава и да се грижим за градината без да имаме нужда от външни ресурси. Разбира се, не сме постигнали пълен успех в тази насока, но всяка година се стремим да прилагаме нови естествени подходи, които да ни помогнат в това направление. Един от тях е използването на дървесна пепел в градината.
Ползи от дървесната пепел:
Използването на дървесна пепел вградината (в умерени количества) има много ползи:
- обогатяване на почвата с калий и фосфор – Дървесната пепел е богата на калий и фосфор. Калият стимулира растежа и здравината на растенията, а фосфорът е важен за кореновата система и за формирането на плодовете и цветовете. Наличието на тези елементи в почвата подпомага нормалното функциониране и развитие на растенията.
- регулиране на почвената киселинност – Дървесната пепел има алкален ефект и може да помогне за неутрализиране на кисели почви, което е полезно за растения, които предпочитат по-неутрални или слабо алкални почви. Това я прави подходяща за градини с кисели почви, където може да замени варовика като естествен подобрител.
- естествена защита на растенията от болести и вредители – пепелта може да се използва за предпазване от някои вредители, като мекотели (охлюви и плужеци), които не обичат да преминават по суха и прахообразна повърхност. С лек слой пепел около растенията може да създадете бариера срещу тези вредители, като така намалите нуждата от химични препарати. Отделно, всяка пролет Цеци пръска цялата градина с разтвор от тор от коприва и дървесна пепел и по този начин предпазваме растенията от вредители.
- подобряване структурата на почвата – Когато се добавя в умерени количества, пепелта помага за подобряване на дренажа и аерацията на почвата, особено в глинести или тежки почви. Това позволява на водата и въздуха по-лесно да достигат до корените, което от своя страна насърчава растежа на растенията.
- правене на компост – може да добавяте дървесна пепел в компоста, за да увеличите съдържанието на калций и калий в него. Тя също така помага за балансиране на киселинността на компоста, особено ако включвате голямо количество органични материали, като плодови и зеленчукови отпадъци, които могат да повишат киселинността му.
Забележки:
Дървесната пепел има множество ползи и приложения в градината, но винаги трябва да се използва УМЕРЕНО.
- Винаги използвайте умерени количества дървесна пепел, тъй като прекомерното количество може да повиши рН-то на почвата прекалено много и да затрудни усвояването на някои минерали от растенията.
- Избягвайте да използвате пепел от обработено дърво или дърво, което е било боядисано или лакирано, тъй като може да съдържа токсични вещества.
Нашият опит:
В нашата градина използваме дървесна пепел вече две години и забелязваме изключително много ползи.
- Всяка пролет пръскаме растенията със смесен разтвор от тор от коприва и дървесна пепел веднъж седмично. Забелязахме, че това предпазва растенията от вредители и едновременно с това действа като листен тор, който ги подхранва и подпомага в периода на растеж.
- Всяка пролет, когато засяваме лука и чесъна, ги поръсваме с дървесна пепел – отново за да ги подхраним. А когато чесънът пусне първите си две листенца, ги поръсваме дървесна пепел, за да избегнем среща с чесновата муха.
- Всяка пролет и есен, когато сеем зеленолистни растения като марули, спанак, рукола и т.н., поръсваме с пепел около растенията, за да създадем защитна преграда от вредители като охльови, голи охльови и плужеци, които често изяждат крехките листа на зеленолистните.
Как да използваме дървесната пепел:
- Използвайте пепел от „чисти“ дърва – т.е. – да не са били обработвани с препарати, лакове, бои и пр.
- Когато почиствате печката/камината, отделете пепелта в метална кофа и оставете да изстине/изгори напълно.
- Прехвърлете пепелта в чували и съхранявайте на сухо и проветриво място.
Нашата градина е сравнително голяма (500кв.м. обработваема площ) и затова ние пазим ЦЯЛОТО количество пепел, което генерираме през отоплителния сезон. По този начин винаги имаме достатъчно материал, когато ни е нужно да се погрижим за градината.
Рецепта за смесен разтвор – ТОР от КОПРИВА и ПЕПЕЛ
Рецептата е за 10л разтвор:
- 2л тор от коприва
- 1/4 до 1/2 компотен буркан дървесна пепел
- 8л вода (кладенчова, изворна, дъждовна)
В нашата градина е достатъчно пръскането веднъж седмично, но най-добрият съвет, който можем да дадем, е да наблюдавате как се развива вашата градина и да прецените спрямо нейните нужди.
—-♥—-
Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. А ако имате време и ви се четат още интересни статии на тема сезонна храна и отглеждане на градина, разгледайте нашия блог. Благодарим ви за подкрепата! ♥
Можете да ни откриете и в социалните мрежи – Instagram и Facebook, както и да се потопите в нашия живот на село чрез видеата ни в YouTube.
Можете да ни подкрепите като си закупите нашата книга БЪЛГАРСКА ВЕГАН КУХНЯ с над 80 постни рецепти! Благодарим ви! ♥
Вашият коментар