Началото на февруари е! Слънцето започна да грее по-дълго и по-силно, а от клоните на дърветата все по-често се обажда някое птиче, което с песента си кани пролетта. Тук-там пробождат тревички, кокичетата вече са в разцвета си, а от няколко дни някои ранни пролетни билки като великденчето и змийското мляко започнаха да се показват. Скоро ще дойде пролет, а с нея и началото на градинарския сезон. В тази нова поредица в блога – „Календар на градинаря“ в началото на всеки месец ще описваме дейностите, които са подходящи за извършване в градината. Надяваме се тези насоки да ви бъдат полезни и да ви помогнат в отглеждането на повече чиста храна у дома, а ако имате какво да добавите – напишете ни коментар под статията. <3

В градината през февруари
Февруари, макар и слънчев, не е за подценяване. Времето се променя рязко, вечерните температури все още са ниски, често може да бъде облачно или да вали. Много малко градински растения успяват да виреят и да се развиват в такива неблагоприятни условия, но освен грижата за тях, можем да отметнем и много други задачи, които да ни улеснят през пролетта. Всяко от тях ще разгледаме по-долу.
Грижа за плодните дръвчета
За да се развиват добре и да плододават обилно, е препоръчително редовна поддръжка на плодните дръвчета. Едно от най-важните неща, които можете да направите през февруари е да извършите т.нар. пролетна резитба. Целта е да се махнат всички клони, които са сухи, болни или пречат на други клони да се развиват, да се оформи красива и удобна за обслужване корона и да се създаде пространство в короната, в което въздухът да циркулира свободно.
Това значително подобрява здравето на дръвчетата през пролетта, намалява възможността за развитието на болести и увеличава плододаването. Ако никога не сте подрязвали дръвчета сами, най-добрият подход би бил да попитате някой опитен човек около вас, който може да ви обясни и нагледно да ви покаже. Ако не познавате такъв, в YouTube има много видеа по темата. Ние се научихме по втория начин. 🙂

Друго нещо, което можете да направите в грижата за плодните дръвчета, е да ги варосате. Варосването на дръвчетата е изключително полезно, тъй като предпазва кората от напукване при рязка промяна на температурите. Също така предпазва дървото и от вредители.
Варосването е един от най-лесните процеси. Купувате си една торба варов разтвор, разбърквате с вода (следвайки рецептата по-долу) и намазвате дърветата на 1.00-1.20м от земята. Ние прилагаме този метод за растителна защита през есента и отново през пролетта (тъй като варта се измива от честите (снего)валежи.
Рецепта за варосване на плодни дръвчета:
- 1кг варов разтвор;
- 3-4л вода;
- по желание може да се добави около 50гр. син камък (меден сулфат) за допълнителна защита, но ние не го използваме.
Смесвате съставките и разбърквате докато се получи гъста течност с консистенция на боза. След това, с голяма четка (баданарка) намазвате дръвчетата обилно и оставяте да изсъхне. Хубаво е да се прави в сухо време. Имаме и видео, в което показваме нагледно всички стъпки, можете да го гледате тук:
Пролетта е чудесно време и за засаждане на нови фиданки. Запознайте се добре с изискванията на различните сортове, за да знаете къде е най-подходящото място за тях в двора ви, както и колко често след засаждане е добре да се поливат, за да могат да се хванат.
Грижа за лозите
Дойде ли Трифон Зарезан, време е да се „зареже“ лозето. Всяко лято, асмите пускат много дълги пръчки, част от които трябва да бъдат изрязани преди началото на следващия плододаващ сезон. По този начин силата на асмата отива в това да произвежда повече плод, а не само листа. Както и при овощните дръвчета, и при лозето си има тънкости в резитбата, които е най-добре някой да ви обясни нагледно. Ако това не е възможно, в интернет има видеа, които могат да ви бъдат от полза. Тъй като при резитбата се получават „рани“, е важно лозичките да се режат, когато времето се задържи над 5°C.

Грижа за почвата
Тъй като през февруари работата в градината е все още „умерена“ като количество, това е чудесно време, в което да се погрижим за почвата – в градината, в оранжериите, в повдигнати лехи и пр. Ако имате възможност, можете да добавите компост, да оформите постоянните лехи, да подготвите лехите в оранжерията за следващата реколта като ги оплевите, полеете и покриете с компост, мулч, торф и пр. Това е и времето, в което можете да вкарате допълнителни микроорганизми, с които да обогатите почвата и да помогнете за развитието на бъдещите култури, които ще засеете в нея. Ние използваме ЕкоПроп NX и Ризо Витал 42. И за двата продукта имаме код за 5% отстъпка (BOHO5) в сайта на Амитица.
Ако не сте успяли да обработите почвата в градината, можете да го направите и сега – ние препоръчваме това да става чрез вкарване на въздух с вила или грелинет, без да се обръща почвата. След дълго фрезоване, миналата есен опитахме този подход в много твърда, глинеста почва, и резултатът беше повече от прекрасен и смятаме да продължим така и занапред.

Направете нови пътеки където има нужда
Пролетта е чудесно време за правене на нови пътеки. Можете да използвате камъни, тухли, каменни плочи, натрошени клони и каквото друго имате под ръка. Нашият любим начин за правене на нови пътеки е следният:
- Разчистваме мястото, на което искаме да има пътека.
- Слагаме един слой геотекстил, който предпазва от появата на трева и нуждата от постоянно плевене. Геотекстил можете да намерите в повечето магазини за строителни материали. Не е много скъп, но пък спестява МНОГО плевене.
- След това затискаме геотекстила от всички страни с камъни, за да не се движи.
- Изсипваме натрошени клони, които преди това сме изрязали от дръвчетата в нашата градина. Трошим ги на нашата клонотрошачка (използвайте код BOHO5 за -5% отстъпка).
Това е! Правиш го веднъж и го използваш дълго време без да има нужда от поддръжка. Ето го финалния резултат:

Преглед на инвентара
Няма по-неприятно нещо от това да излезеш да работиш в топъл пролетен ден и да осъзнаеш, че инструментът, който ти е необходим, е счупен, или че нямаш необходимите материали. Месец февруари е чудесно време, в което да се подготвим за идващата пролет. Прегледайте добре целия инвентар, с който разполагате, за да знаете дали има нужда да поправите нещо, да закупите нещо ново и т.н. Ето списък с нещата, които ние преглеждаме всяка пролет:
- наличие на необходими семена – тъй като не събираме семена от всяко растение, което отглеждаме, всяка пролет се налага да си купим част от тях. Записвам си ги в един списък и ги купувам още в началото на пролетта, преди да започнат километричните опашки в агроаптеките и изчерпването на всичко, което ми е необходимо. Преглеждам и всички семена, които сме събрали – за наличие на мухъл или други „повреди“.
- наличие на домашни торове и отвари – в нашата градина не използваме химични/синтетични препарати. Основните неща, на които се доверяваме, са тор от коприва и пръскането с дървесна пепел, която събираме от камината през зимата. На пръв поглед тези „препарати“ изглеждат много простички, но в годините сме се убедили в тяхното действие и ефективност. В статиите по-долу можете да научите повече за тях.
- наличие на препарати – въпреки, че домашно приготвените ни препарати са чудесни за подхранване на растенията и превенция от вредители и болести, понякога се налага да използваме по-професионални продукти, за да спасим реколтата си. В тези случаи, винаги се доверяваме на био препаратите на Амитица, тъй като те са изцяло биологични и биоразградими, природосъобразни и не вредят нито на нас, нито на природата. Използваме ги от над две години и са ни помагали в много неприятни ситуации с листни въшки, болести по плодните дръвчета и лозичките и т.н. От скоро имаме и код за отстъпка за всички техни продукти – BOHO5 за -5% намаление.
- състояние на градински инструменти – всяка пролет преглеждаме всички градински инструменти – лейки, садила, мотики, лопати, триони, саксии за разсад, плоскорези, храсторези, косачки, вериги, маркучи и пр. След това наточваме всичко, което има нужда. Инструментите, които имат нужда от поправяне – поправяме, а ако има необходимост да купим нещо – купуваме (в това число и всички необходими масла и бензин за машините). По този начин винаги ни е спокойно, че в най-натоварения сезон от годината (пролетта – когато засаждаме цялата градина), всички градински инструменти ще са готови да ни служат и работата ще върви с лекота.
- състояние на градинските постройки – ако имате градински постройки, в които съхранявате своите инструменти, или пък компостери – огледайте ги добре и вижте дали имат нужда от подсилване, подмяна на някоя греда и пр.

Правене на разсад и засаждане на първите семенца
Най-хубавото оставих за накрая! 🙂 Февруари е времето, в което можем да засеем първите семенца за годината. Много от растенията са по-топлолюбиви и за тях е необходимо да изчакаме поне до март преди да започнем с отглеждането им, но има и такива, които виреят чудесно през февруари:
- лук – директна сеитба;
- чесън – директна сеитба;
- грах – от разсад или директна сеитба;
- моркови – директна сеитба;
- спанак – директна сеитба;
- маруля – от разсад или директна сеитба;
- рукола – директна сеитба;
- кейл – от разсад;
- репички – директна сеитба;
- магданоз – директна сеитба.
Ако имате оранжерия и планирате да отглеждате домати в нея, можете да започнете и с подготвянето на разсада. Ако никога не сте правили разсад у дома – не се тревожете, изобщо не е толкова страшно. Необходими са ви семенца, табла за отглеждане на семена (или кофички, саксия и пр.), смес за разсад и пулверизатор. Ако нямате вещ човек около вас, който може да ви покаже как се прави, в интернет има много видеа по темата. Нашия подход можете да гледате в това видео:
Пожелаваме ви успешен градинарски сезон, богата реколта, много радостни часове прекарани в градината и споделени моменти около трапезата с любимите ви хора! Надяваме се първата статия от поредицата КАЛЕНДАР НА ГРАДИНАРЯ да ви е била полезна! Ако имате въпроси, не се колебайте да ни пишете! С радост ще помогнем! Очаквайте следващата статия от тази поредица в началото на месец март.
Поздрави от наше село,
Мони и Цецо ♥
—-♥—-
Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. А ако имате време и ви се четат още интересни статии на тема сезонна храна и отглеждане на градина, разгледайте нашия блог. Благодарим ви за подкрепата! ♥
Можете да ни откриете и в социалните мрежи – Instagram и Facebook, както и да се потопите в нашия живот на село чрез видеата ни в YouTube.
Можете да ни подкрепите като си закупите някоя от нашите книги БЪЛГАРСКА ВЕГАН КУХНЯ с над 80 постни рецепти от българската кухня или ХРАНА ОТ ЗЕМЯТА – с над 90 сезонни вегетариански рецепти! Благодарим ви! ♥
Вашият коментар