В тази статия отново продължаваме с новата поредица в блога – Календар на градинаря, в която в началото на всеки месец ще описваме дейностите, които са подходящи за извършване в градината. През април работата в градината се увеличава неимоверно бързо – топлите слънчеви лъчи и редовните дъждове дават живителни сили на растенията и карат всичко да избуя. Тук сме събрали всичко, което можем да свършим в градината през април. Надяваме се тези насоки да ви бъдат полезни и да ви помогнат в отглеждането на повече чиста храна у дома. <3

Косене, косене и още косене..
Просто няма как да започнем априлската статия с нещо друго освен косене. Тревата расте с всяка секунда и често през този месец докато окосиш целия двор и се обърнеш – отново е станало за косене. 🙂
За да сте добре подготвени, е важно да имате качествена машина, на която да можете да разчитате, и да сте се запасили с всички необходими консумативи – корди, масла, бензин и т.н. Споделяме ви нашия опит с косачките с надеждата да ви спестим малко главоболия.
Първата година, в която дойдохме да живеем на село, си бяхме купили един китайски тример (с идеята да спестим парички), но всъщност ни излезе доста скъпо. Почти всеки път, в който Цеци започнеше да коси – нещо му се счупваше и трябваше да плащаме за ремонт. Беше много напрягащо и неприятно. След това, решихме да инвестираме в хубави косачки на Stihl, които си купихме от www.alpe.bg (използвайте код BOHO5 за -5% отстъпка при всяка поръчка). От тогава косенето стана много по-лесен, приятен и спокоен процес и знаем, че когато и да ни потрябват машините – винаги ще запалят и ще можем да си свършим работата. Нашите модели са тези:


Самоходната косачка е STIHL RM 248.3 T, а тримерът е STIHL FS 55.
Друг много добър вариант за косачки са тези на марката Husqvarna, които също се предлагат в www.alpe.bg. Ако не сте сигурни коя машина да изберете, свържете се с тях и ги помолете за съвет. Ние постъпихме така и сме много доволни от препоръките им.

Тор от коприва
Заедно с тревата, през април започва да расте и копривата. Когато стане над 25-30см на височина, можете да си наберете и да си направите тор от коприва. Торът от коприва е изключително полезен за градината и можете да го използвате почти целогодишно – за наторяване на почвата, пръскане на растения и предпазване от вредители. В блога имаме цяла статия посветена на тора от коприва – как се приготвя и как се използва. Можете да я прочетете тук.
Подготовка на мулч
Ако сте чели предишните статии от поредицата Календар на градинаря в блога, знаете, че много обичаме да подготвяме всичко предварително, за да ни бъде по-спокойно, когато настъпи същинската част от градинарския сезон. Едно нещо, което можете да си приготвите през април (ще ви трябва през май/юни), е мулчът. Ако смятате да мулчирате градината (с цел по-малко плевели, запазване на влагата и регулиране температурата на почвата), използвайте свободните дни през април за да си осигурите мулч за предстоящия градинарски сезон.
Какъв мулч можете да използвате?
Има различни видове мулч, които можете да използвате. В нашата градина използваме слама, но можете да опитате и с натрошени растения на царевица, окосена трева, листа и други. Повече за ползите от мулчирането и как да изберете подходящ мулч, можете да прочетете в тази статия.

Подготовка на необходими продукти
Освен мулч, през април можете да подготвите и други продукти, които ще са ви необходими през градинарския сезон. Преди да се усетите ще дойде времето за правене на сиропи, сладка и компоти, а след тях киселите краставички и другите видове зимнина. Затова, използвайте това време за да си подсигурите необходимите количества (или поне част от тях) на основните необходими продукти – захар, сол, оцет, олио, подправки и пр. Обикновено, ние купуваме всички тези продукти на едро, защото така излиза доста по-бюджетно.
Правене на компост
Ако и вие сте като нас и през есента не сте успяли да си направите компост, а имате събран материал, затоплящото се време през април предразполага за свършването и на тази работа. В канала ни в YouTube имаме две видеа по темата – едното е за това „Как се прави компостер“, а другото – „Как се прави компост“. Разгледайте ги, ако имате нужда от повече информация. Надяваме се да са ви полезни!

Подготовка на почвата в градината
Следващото нещо, което можете да направите през април, е да подготвите почвата в градината за предстоящата сеитба. Както може би знаете, ние не използваме синтетични хербициди, пестициди и други отрови в градината, а се стараем да използваме натурални препарати, които или си приготвяме сами у дома, или поръчваме от Амитица ООД. Те предлагат препарати за натурална растителна защита, които не вредят на нас, на почвата или на полезните буболечки и бактерии в нея. Ето кои техни препарати използваме у дома (всички тях сме изпробвали в нашата градина в продължение на 2 години и сме останали много доволни от резултатите):
Обеззаразяване
За да обеззаразим почвата от предишни зарази и неприятели, използваме два продукта – Екостърн и Натуралис. Екостърн разгражда растителните остатъци в почвата, обогатява я и я почиства от болестотворни бактерии. Натуралис почиства почвата от неприятели (вкл. яйца и ларви), но щади полезните насекоми. На опаковките на продуктите пише как трябва да се разреждат. Винаги се използват в мрачен ден преди дъжд (или обилно поливане), за да може полезните бактерии, които са в тези препарати, да влязат в почвата.
В сайта на Амитица ООД имаме и код за -5% остъпка – BOHO5 – използвайте го при всяка поръчка.

Подхранване
След като засеем растенията в градината, използваме смес от няколко растителни препарата, чиято цел е да подпомогне развитието на растението, неговите коренчета и способността му да усвоява нутриенти от почвата. Използваме Ризо витал 42, БиоСтарт, Ксуриан и Фитосев в съотношение 1мл или 1гр. за 1Л. Тоест, 1мл Ризо витал, 1гр. биостарт и т.н. за 1Л вода). Поливаме обилно в коренчетата.
- Ризо витал 42 е микробиален тор, чиято активна съставка е бактерия, която колонизира растението и го предпазва от гъбични и бактериални инфекции. Също така стимулира растежа на корените.
- БиоСтарт е растителен биостимулатор, който насърчава покълването на семената и развитието на растенията и ги прави по-устойчиви на болести.
- Ксуриан – натурален биостимулатор, който съдържа бактерия, която освобождава хормони на растежа в близост до кореновия апарат и по този начин стимулира развитието на кореновата система. Тази бактерия помага на растението да усвоява хранителни вещества от почвата.
- Фитосев – натурален фунгицид, чиито активни съставки отключват в растението неговата ранна самозащита и му спомагат да се предпазва от болести.
В сайта на Амитица ООД имаме и код за -5% остъпка – BOHO5 – използвайте го при всяка поръчка.

Правене на разсад и засаждане на семенца
През април е време за засаждането на още семенца. С по-чувствителните и взискателни от тях първо правим разсад, който в последствие изкарваме в градината, а други можем да засеем директно в земята. Ето списъкът с цветя и зеленчуци, които ние засаждаме през април:
За разсад:
- корнишони*
- боб*
- тикви*
- босилек
- праз
- бамя
- тиквички*
*Тези зеленчуци са подходящи и за директна сеитба, но ние получаваме по-добри резултати, когато първо направим разсад.
Директна сеитба:
- морков
- копър
- магданоз
- мента/джоджен
- листна целина
Точното време на засаждане (дали в началото, средата или края на април) ще варира според това къде в България се намирате, какво е времето в дадената година и т.н. Ако имате възрастни хора около вас, които отглеждат своя градинка – допитайте се до тях. А ако нямате тази възможност, на пакетчетата на всички семенца би трябвало да пише каква минимална температура им е необходима, за да покълнат.
Климатизиране на разсад
Ако през март сте засяли първите семенца и вече имате пораснал разсад за домат, патладжан, пипер и т.н., в по-топлите дни е добре да изкарвате разсада навън за по няколко часа на ден, за да може да се климатизира с външните условия. По този начин, когато го засеете в градината, растенията ще се приспособят по-лесно и има по-голям шанс да оцелеят.
*Не излагайте разсада на силно слънце – по-добре да бъде на шарена сянка.

През последните четири години на село осъзнахме, че градинарството може да бъде или много натоварено и „трудно“, или лесно, спокойно и приятно. Разковничето е в това да организираме работата си добре, за да не се притесняваме, че „закъсняваме“ и ще изпуснем подходящия момент за извършване на определена дейност. Надяваме се тези съвети и нашия споделен опит да ви бъдат от полза и да направят вашето време в градината лесно и приятно!
Пожелаваме ви успешен градинарски сезон, богата реколта, много радостни часове прекарани в градината и споделени моменти около трапезата с любимите ви хора! Ако имате въпроси, не се колебайте да ни пишете! С радост ще помогнем! Очаквайте следващата статия от тази поредица в началото на месец април.
Поздрави от наше село,
Мони и Цецо ♥
—-♥—-
Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. А ако имате време и ви се четат още интересни статии на тема сезонна храна и отглеждане на градина, разгледайте нашия блог. Благодарим ви за подкрепата! ♥
Можете да ни откриете и в социалните мрежи – Instagram и Facebook, както и да се потопите в нашия живот на село чрез видеата ни в YouTube.
Можете да ни подкрепите като си закупите някоя от нашите книги БЪЛГАРСКА ВЕГАН КУХНЯ с над 80 постни рецепти от българската кухня или ХРАНА ОТ ЗЕМЯТА – с над 90 сезонни вегетариански рецепти! Благодарим ви! ♥
Вашият коментар