Календар на градинаря – ЮНИ

След усърдната работа в градината през пролетта, юни се усеща като дълго чакана въздишка. Обикновено, до началото на юни, по-голямата част от градината (или дори и цялата градина) е засята, мулчирана и подготвена за новия сезон и бурния растеж, който предстои. И преди да дойде ред да се радваме на реколтата, има един период, в който можем да си отдъхнем, да отпочинем и да се приготвим за всичко, което предстои. В тази статия продължаваме с новата поредица в блога – Календар на градинаря, в която в началото на всеки месец ще описваме дейностите, които са подходящи за извършване в градината. Тук сме събрали всичко, което можем да свършим в градината през юни. Надяваме се тези насоки да ви бъдат полезни и да ви помогнат в отглеждането на повече чиста храна у дома. <3

Първата година, в която имахме оранжерия. И първите доматки в нея. <3

Подрязване на сухи асми и клони

През юни всичко вече е зелено – дръвчетата отдавна са прецъфтели, а листата от ден на ден стават все повече. Една дейност, която е изключително подходяща за извършване в този период, е повторната резитба на асми и дръвчета. Но този път – само на сухите клонки. Колкото и да се стараем при първата резитба, винаги се случва така, че изпускаме някое и друго изсъхнало клонче. И сега, след като листата са вече разлистени, е време да ги отстраним и да освободим място, за да могат живите клонки да се развиват свободно.

Тъй като соковете на дръвчетата и асмите вече циркулират в цялото растение, е много важно веднага след като направите разреза, да го намажете с овощарска замазка. По този начин ще предотвратите развитието на бактериални и гъбични инфекции и евентуалното изсъхване на растението. Овощарската замазка се продава във всяка агроаптека.

Първото за сезона подрязване на стари клони.

Редовно наблюдение на растенията

Въпреки, че все още е рано да берем плодовете на нашите растения, е важно да им обръщаме внимание и редовно да наблюдаваме тяхното състояние и развитие. Препоръчително е поне веднъж седмично (а ако времето ви позволява, може и по-често) да се разхождате из градината и внимателно да оглеждате растенията за признаци на болести или за наличието на вредители.

Обикновено, през юни времето е доста влажно, което предразполага за развитието на болести като мана (Plasmopara/Phytophthora spp.), брашнеста мана (Erysiphe spp., Oidium spp.) и алтернария (Alternaria solani) при зеленчуковите и струпясване (Venturia spp.), кафяво и сиво гниене (Monilinia spp. и Botrytis cinerea) и брашнеста мана (Podosphaera leucotricha) при плодните насаждения.

Затова е важно да следим развитието на растенията и да прилагаме своевременна и ефективна растителна защита, когато има нужда. Освен тор от коприва (за който ще прочетете по-надолу), в нашата градина се доверяваме на биологичните препарати за растителна защита на Амитица ООД. Те са създадени от полезни растения, гъби и микроорганизми, които отлично се справят с неприятелите, без да вредят на нас, на природата и на медоносните пчели. Ако имате нужда от някаква растителна защита, свържете се с тях за консултация – те ще могат правилно да ви насочат и да ви помогнат спрямо нуждите на вашата градина. А с код BOHO5 ще получите и -5% отстъпка при всяка поръчка.

Тор от коприва

Ако ни следвате от повече време, със сигурност знаете, че в нашата градина торът от коприва се радва на много голямо почитание. Прилагаме тор от коприва в градината още от първата ни година тук (2021г.) и за тези вече четири сезона, сме видяли изключително много ползи.

Копривата е богата на много полезни вещества – витамин A, C, D, E, F, K, P, както и калций, желязо, магнезий и азот. Тя има и антибактериални и противогъбични свойства, които допринасят за способността ѝ да предпазва другите растения от някои болести.

В нашата градина Цеци се старае да пръска всички зеленчукови, плодни и овощни насаждения с коприва веднъж седмично и това действа не само подхранващо за растенията, но и превантивно за появата на вредители и други болести.

Приготвянето на тор от коприва е изключително лесно и всеки може да се справи. В тази статия ще откриете информация как да си го приготвите и как да го прилагате в градината.

Подготовка за лятото

Въпреки, че сега ви се струва, че има цяяяяла вечност преди да озреят доматите, всъщност времето за правене на зимнина ще дойде много по-бързо, от колкото очаквате. Затова през юни можете да отделите малко време и да подготвите всичко, което ще ви е необходимо за направата на зимнина:

  • мястото и съдовете, в които варите буркани, лютеница, сладко и т.н.
  • дървата, които ще използвате за огъня

Ако все още не сте го направили, можете да си направите инвентар на всички буркани и шишета за консервиране, които имате (и при нужда да поръчате още), както и да прегледате дали имате необходимите консумативи – захар, сол, олио, оцет, подправки и пр. По този начин, когато реколтата започне да зрее и дойде ред за правене на зимнина, ще бъдете подготвени и всичко ще се случва мнооого по-спокойно. 🙂

Размисли за пролетта

И не на последно място – отделете един следобед, в който да си припомните пролетните дейности в градината, и да си направите записки/препоръки за следващата година. Идеи за размисъл:

  • кои действия се случваха с лекота и какво ме улесняваше в грижата за градината? За нас това беше предварителната подготовка на смес за разсад, предварително поръчаните кофички и табли за разсад, както и предварителното планиране на необходимите семенца и разположението им в градината.
  • кои действия ме затрудняваха и какво бих искал да променя за следващата година? За нас това беше липсата на предварителна подготовка на почвата и лехите, както и липсата на мулч през зимата.
  • какви продукти/материали/инструменти използвам най-често в градината?
  • какви продукти/материали/инструменти са ми необходими занапред?

Съветваме ви да отделите време и да си запишете всичко още сега, докато спомените са „пресни“ в ума ви. По този начин всяка следваща градинарска година, нещата ще се случват по-лесно и с по-малко усилия.

Пролетно изобилие. <3

В заключение…

През последните четири години на село осъзнахме, че градинарството може да бъде или много натоварено и „трудно“, или лесно, спокойно и приятно. Разковничето е в това да организираме работата си добре, за да не се притесняваме, че „закъсняваме“ и ще изпуснем подходящия момент за извършване на определена дейност. Надяваме се тези съвети и нашия споделен опит да ви бъдат от полза и да направят вашето време в градината лесно и приятно!

Пожелаваме ви успешен градинарски сезон, богата реколта, много радостни часове прекарани в градината и споделени моменти около трапезата с любимите ви хора! Ако имате въпроси, не се колебайте да ни пишете! С радост ще помогнем! Очаквайте следващата статия от тази поредица в началото на месец април.

Поздрави от наше село,
Мони и Цецо ♥

—-♥—-

Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. А ако имате време и ви се четат още интересни статии на тема сезонна храна и отглеждане на градина, разгледайте нашия блог. Благодарим ви за подкрепата! ♥

Можете да ни откриете и в социалните мрежи – Instagram и Facebook, както и да се потопите в нашия живот на село чрез видеата ни в YouTube.

Можете да ни подкрепите като си закупите някоя от нашите книги БЪЛГАРСКА ВЕГАН КУХНЯ с над 80 постни рецепти от българската кухня или ХРАНА ОТ ЗЕМЯТА – с над 90 сезонни вегетариански рецепти! Благодарим ви! ♥

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *