Какви БИЛКИ можем да си съберем през ЮЛИ и АВГУСТ

Лятото е в разгара си и всичко в природата започва да зрее. Юли и август са месеците, в които лятното изобилие започва да се усеща от всички посоки – доматите червенеят, чушките зреят, краставиците и тиквичките раждат изобилно, а плодните дръвчета са отрупани с озрели сочни плодове. Билките, разбира се, също не изостават в тази надпревара за Живот и тези месеци са чудесно време, в което да се запознаем с тях и да си съберем сушени билки за зимата.

В тази статия ще откриете някои от най-разпространените билки, които можете да намерите в природата, през юли и август.

Какви билки се срещат в България през юли и август?

*Списъкът не е изчерпателен. Споделяме само най-лесните за разпознаване, бране и използване. ♥

Бял равнец (Achillea millefolium)

Белият равнец, още наричан “женската билка”, има много благоприятно влияние върху тялото. Той е чудесно средство за лечение на рани, тъй като има кръвоспиращо и противовъзпалително действие. Освен това е и силен имуностимулант и тонизира храносмилането. Може да се използва сушен за чай или да се направи маслен извлек за домашен мехлем.

Жълт кантарион (Hypericum perforatum)

Жълтият кантарион цъфти през юни и може да се намери по поляни, крайпътни участъци и ливади. Ако имате къща на село – може би ще го отркиете и в собствения си двор. Както повечето билки, които растат по нашите земи, и жълтият кантарион има противовъзпалителни свойства. Той има и благоприятно въздействие върху кожата и в народната медицина се използва за лечение на екзема и регенерация на кожата.

Чаят от жълт кантарион подпомага храносмилателната система. От тази билка може да се направи и тинктура.

Маточина (Melissa officinalis)

Маточината е ароматно тревисто растение със светлозелени, леко назъбени листа и бели, бледорозови или жълти цветове. Има характерен лимонен аромат и често се среща във влажни ливади, около реки и в близост до огради и зидове. Расте на слънчеви или полу слънчеви места, влажни и добре дренирани почви. Обикновено се намира на надморска височина до 1000 метра. Маточината може да се отглежда и в домашни условия. Повече за нея можете да научите тук.

Мащерка (Thymus vulgaris)

Мащерката е ароматна билка, която цъфти през юни и юли и може да се намери в сухи и слънчеви райони. Тя е известна със своите антисептични и противовъзпалителни свойства. Мащерката, под формата на чай, се използва за лечение на кашлица, бронхити и други респираторни проблеми. Освен това, тя спомага за сгряване на тялото. Често се добавя и в кулинарията за подправяне на различни ястия, придавайки им чуден аромат и вкус.

Тагетис / Турта (Cotinus coggygria Scop.)

Тагетисът е едно от най-полезните цветя за всяка градина. Благодарение на химичния му състав, той успешно предпазва заобикалящите го растения от вредители, а ярките му цветове привличат полезни буболечки. За лечебни цели се използват цветовете на тагетиса, които са богати на каротеноиди.

От изсушените цветове на тегетиса може да се направи чай, който има благоприятно въздействие върху храносмилателната система. В народната медицина, парата от чая от тагетис се използва за пречистване на дихателните пътища.

Тагетисът е лесно за отглеждане растение. Можете да намерите семена в почти всяка агроаптека или още по-добре – да питате някоя баба около вас. 🙂

Червена детелина (Trifolium pratense)

Червената детелина има противовъзпалитено, антибактериално и противовирусно действие. Чаят от червена детелина спомага пречистването на дихателната система. Позната като една от „женските билки“, червената детелина има благоприятно въздействие върху репродуктивната система. Също така, тя може да бъде полезна и при ставни и мускулни болки.

Червената детелина се среща по поляни и ливади, често и в собствените ни градини. Бере се цветът, по време на цъфтеж.

Балканска чубрица (Satureja montana)

Балканската чубрица (дива чубрица) е едно от любимите ни растения у дома. Тя цъфти през юли и август и се среща в сухи скалисти месности (буквално расте по скалите). Тя е изключително ароматна и наситена с вкус и е чудесна подправка за всяка гозба. Балканската чубрица има и много терапевтични ползи – подпомага храносмилането, успокоява и пречиства дихателната система и подсилва имунитета.

Балканската чубрица се бере по време на цъфтеж, суши се и след това се стрива на прах. Съхранява се в стъклен буркан на тъмно и хладно място.

Листа от смокиня (Ficus carica)

Освен с вкусните си плодове, смокинята ни дарява и с друг ценен дар – нейните листа. Листата на смокинята имат много благоприятно действие върху организма. Изсушени и направени на чай, те имат противовъзпалителни и отхрачващи свойства. Не случайно в народната медицина, чаят от листа от смокиня се използва като очистително средство при хора с упорита кашлица.

close up of a fig on a branch

Основни правила при събирането и брането на билки:

1. Берете винаги от чисти места, далеко от натоварени пътища, заводи и големи градове.

2. Уверете се, че правилно сте разпознали растението и не берете негов отровен или нелечебен двойник.

3. Различните части на растенията се събират в определен период, спрямо това кога активните/лечебните вещества са най-наситени в растенито:

  • брането на цветове е най-подходящо малко преди края на цъфтежа, когато цветовете са още свежи. По този начин оставяме достатъчно време на буболечките да се възползват от цветния прашец.
  • брането на листа обикновено е най-подходящо по време на цъфтеж, с изключение на маточината, която се бере ПРЕДИ цъфтеж
  • брането на стръкове най-често се прави по време на цъфтеж, но зависи от билката

4. Берете НЕ ПОВЕЧЕ от 30% от наличните билки. Важно е да помним, че освен нас, и други животинки разчитат на тези билки за прехраната и убежището си всяка година.

5. Винаги берете с НОЖИЦА – колкото и да сме внимателни, нежните коренчета на растенията се измъкват много лесно и по този начин бързо можем да загубим залежите на билката.

6. Не берете билки СЛЕД ДЪЖД или рано сутрин, преди да се е вдигнала сутришната роса.

7. Никога не смесвайте различни билки в една кошница/торбичка.

8. Важно е билките да бъдат изсушени възможно най-бързо след брането им. Това стана на сенчести и проветриви места.

—-♥—-

Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. Благодарим ви за подкрепата! ♥

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *