Честита баба Марта и честито начало на градинарския сезон, другарчета! Продължаваме със статиите от новата поредица в блога – „Календар на градинаря“, в която в началото на всеки месец ще описваме дейностите, които са подходящи за извършване в градината. Тук сме събрали всичко, което можем да свършим в градината през март. Надяваме се тези насоки да ви бъдат полезни и да ви помогнат в отглеждането на повече чиста храна у дома, а ако имате какво да добавите – напишете ни коментар под статията. <3

Пролетта на 2024г.
Грижа за асми и плодни дръвчета
Ако през февруари е било прекалено студено и не сте успели да извършите резитбатата на асмичките и плодните дръвчета, началото на март е чудесно време за това. Препоръчително е тези действия да се извършват преди растенията да започнат да цъфтят (или да образуват листа). За повече информация, прочетете февруарската статия.
Когато плодните дръвчета започнат да цъфтят, е важно внимателно да следим температурите и метеорологичните условия и при нужда да защитим цветовете им от измръзване. Ако дръвчетата са по-малки, могат да бъдат увити в агрил. А при по-големи дръвчета използваме Скудо терм – биоразградим препарат, който образува полупропусклива мембрана, изпълняваща защитна функция срещу температурни промени. Ето тук можете да прочетете повече за него, а в този сайт имаме и код за -5% отстъпка (BOHO5), който можете да използвате.

Март е чудесен месец и за засаждане на нови фиданки в градината. Преди да изберете определен сорт плодно дръвче, внимателно проучете от какви условия се нуждае то (светлина, вода, завет или проветривост и т.н.). След това изберете мястото му в градината така, че оптимално да задоволите неговите нужди и съответно да му дадете по-голям шанс да оцелее.
Засаждане и разсаждане на ягоди, малини, капини
Плодните храсти и ягодите са многогодишни растения, които всяка пролет имат нужда от нашето внимание. Ягодите образуват т.нар. ластуни, чрез които се размножават. За да бъде ягодовата градинка прилежно подредена (и да има достатъчно въздух и място за всички растения), е добре тези ластуни да бъдат пресявани. Необходима ви е малка градинаска лопатка и лейка с вода, за да ги полеете след като ги преместите от едно място на друго.
Малините и капините също имат нужда от разреждане, за да им се осигури добра циркулация на въздуха и достатъчно светлина. И разбира се – за да има лесен достъп до вкусните им плодове. 🙂 Излишните растения можете да засадите в друг участък в градината или да споделите с приятел.

Правене на разсад и засаждане на семенца
През март месец продължаваме със засяването на нови семенца за идния градинарски сезон. С по-чувствителните и взискателни от тях първо правим разсад, който в последствие изкарваме в градината, а други можем да засеем директно в земята. Ето списъкът с цветя и зеленчуци, които ние засаждаме през март:
За разсад:
- цвекло*
- листна целина
- чубрица
- тиквички*
- домат
- патладжан
- пипер
- люти чушки
*Цвеклото и тиквичките са подходящи и за директна сеитба, но ние получаваме по-добри резултати, когато първо направим разсад.
Директна сеитба:
- лук
- чесън
- картоф
- морков
- копър
- магданоз
Точното време на засаждане (дали в началото, средата или края на март) ще варира според това къде в България се намирате, какво е времето в дадената година и т.н. Ако имате възрастни хора около вас, които отглеждат своя градинка – допитайте се до тях. А ако нямате тази възможност, на пакетчетата на всички семенца би трябвало да пише каква минимална температура им е необходима, за да покълнат.

Цветна градина
Цветята са едно от най-хубавите неща във всяка градина. Не само, че радват всеки, който ги погледне, но и изключително много допринасят за привличането на полезни насекоми, опрашването на зеленчуковите растения и плодните дръвчета. Моята мечта е един ден да имам цветна градинка като тази, която баба имаше на село, когато бях малка – пълна с лалета, зюмбюли, нарциси, карамфили, хризантеми, рози и виолетки. Все още чакам да дойде ред и да подготвим мястото на цветната ни градинка, но до тогава продължавам да събирам семенца, опит и знания.
Март месец е добро време за засаждане на луковички, многогодишни растения и правене на разсад за едногодишни растения (невен, тагетис и т.н.). В това число включвам и билковите растения, които можете да си отглеждате у дома – маточина, мащерка, риган, мента, джоджен, салвия и т.н. За много от тях се продават семенца, от които да си направите разсад. А ако нямате възможност за това, можете да си купите и готови растения от някой градински център около вас.

Първите плевели
Наред с всички хубави градински занимания, през март иде ред и на не толкова приятните задължения, които ни чакат в градината. Затоплили се времето, трябва да започнем с косенето на тревата и с почистването на плевелите в градината. Съветът ни е да се стараете да косите/плевите растенията преди да са започнали да оформят своите семена.
Набавяне на необходими продукти и материали
Може да си помислите, че е твърде рано за това, което ще ви споделя, но аз обичам да съм подготвена и да не чакам последния момент (защото тогава опашките по магазините, а често и недостига на продукти, не са особено приятни).

През март месец постепенно започвам да се подготвям за времето, в което ще правим зимнина, ще събираме билки, ще правим сиропи и т.н. Тъй като за мен е изключително неприятно да започна да правя нещо и да осъзная, че ми липсва някоя съставка/уред и т.н., предпочитам да си приготвя всичко предварително. По този начин, когато дойде ред да правим зимнина, сиропи или да събираме билки – имам всичко необходимо и не е нужно да се притеснявам или да тичаме до града. Ето основните неща, които правя през март:
- преглеждам инвентара на всички буркани и шишета, които имаме, заедно с необходимите им капачки;
- преглеждам инвентара на вакуумните торбички, които използваме, торбичките за фризер, както и кутиите, в които съхраняваме сушените билки;
- преглеждам всички тенджери, тави и прибори, които използваме в приготвянето на зимнина – дали има нещо пукнато, ръждясало, счупено и т.н. Ако има нужда нещо да се подмени или да се купи нещо допълнително, го правим.
- преглеждам всички дрехи, с които обикновено работим в градината – имаме ли нужда от нещо – тениски, шапки, обувки и пр.
- Цеци преглежда дали имаме всичко необходимо за машините, които използваме на пролет (основно косачки и резачки) – масло, бензин, наточени вериги и дискове, корда и пр.
Във февруарската статия също споделих няколко неща, които можем да подготвим предварително, за да улесним работата през пролетта. Можете да ги прочетете тук.

През последните четири години на село осъзнахме, че градинарството може да бъде или много натоварено и „трудно“, или лесно, спокойно и приятно. Разковничето е в това да организираме работата си добре, за да не се притесняваме, че „закъсняваме“ и ще изпуснем подходящия момент за извършване на определена дейност. Надяваме се тези съвети и нашия споделен опит да ви бъдат от полза и да направят вашето време в градината лесно и приятно!
Пожелаваме ви успешен градинарски сезон, богата реколта, много радостни часове прекарани в градината и споделени моменти около трапезата с любимите ви хора! Ако имате въпроси, не се колебайте да ни пишете! С радост ще помогнем! Очаквайте следващата статия от тази поредица в началото на месец април.
Поздрави от наше село,
Мони и Цецо ♥
—-♥—-
Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. А ако имате време и ви се четат още интересни статии на тема сезонна храна и отглеждане на градина, разгледайте нашия блог. Благодарим ви за подкрепата! ♥
Можете да ни откриете и в социалните мрежи – Instagram и Facebook, както и да се потопите в нашия живот на село чрез видеата ни в YouTube.
Можете да ни подкрепите като си закупите някоя от нашите книги БЪЛГАРСКА ВЕГАН КУХНЯ с над 80 постни рецепти от българската кухня или ХРАНА ОТ ЗЕМЯТА – с над 90 сезонни вегетариански рецепти! Благодарим ви! ♥
Вашият коментар