6 БИЛКИ, които растат през МАЙ и как да ги използваме 

С пристигането на месец май идва и един от най-хубавите периоди в годината – времето, в което въздухът ухае на билки, дърветата са отрупани с цвят, а ливадите се шарят с цветовете на всевъзможни растения. През май изобилието от растящи билки в природата нараства, а с него идва и възможността да си съберем полезни билки за чай, който да ни сгрява в зимните месеци.

В тази статия ще ви споделим шест билки, които растат през май – какви са полезните им свойства и как да ги използваме.

pink and purple flower field

Какво расте през май?

Бяла акация или бял салкъм (Robinia pseudoacacia L.)

Акацията, още позната като бял салкъм, е голямо родство с дървета и храсти, характеризиращо се с малки цветя в бели, жълти или розови цветове и характерни шипове по стъблата. Среща се в цяла България, особено в южните и източните региони.Обикновено расте по крайбрежието на морето, по сухи каменисти места и по селскостопански полета. Може да бъде открита на надморска височина до 1000 метра.

close up photo of blooming white flowers

Акацията е известна със своите противовъзпалителни и успокояващи свойства. Нейните цветове могат да помогнат при проблеми с дихателната система и болки в гърлото. Цветовете на акацията са идеални за приготвяне на ароматен чай. Просто съберете цветовете и ги оставете да изсъхнат на тъмно (без директна слънчева светлина) и проветриво място. След това ги запарете с гореща вода за около 5 минути и се насладете на благодатния вкус и аромат. Акацията може да се използва и за овкусяване на домашна лимонада. Съчетава се чудесно с цвят от бъз и/или люляк.

Бял бъз (Sambucus nigra L.)

Белият бъз [или по-скоро цветовете на черния бъз (Sambucus nigra L.)] са изключително ценни.  Не само, че ухаят прекрасно, но имат и много полезни свойства. Бъзът, още наричан свирчовина, се среща из цялата страна, особено в гористите райони и крайбрежието. Расте във влажни горски зони, по каменисти места и в градини. Може да се намери на надморска височина до 1500 метра.

a white flowers on a woven basket

Бъзът е богат на антиоксиданти и витамин С, което го прави отличен за подпомагане на имунната система и борбата с простуди и грип. От узрелите сварени плодове се приготвя сироп с канела и мед, който спомага подсилването на имунната система. Друг метод за приготвяне на имуностимулиращ сироп е по рецептата на лечителя Петър Димков. 

Цветовете на бъза могат да се използват за приготвяне на сиропи, сокове или дори алкохолни напитки. Можете също да сушите цветовете и да ги добавите към чай за повече аромат и вкус. В следваща статия ще споделим още рецепти и идеи за употреба.

Никога не берете белия бъз веднага след дъжд или преди да се е вдигнала сутрешната роса. Препоръчва се брането да се извършва, когато цветът не е влажен/мокър.

Маточина (Melissa officinalis)

Маточината е ароматно тревисто растение със светлозелени, леко назъбени листа и бели, бледорозови или жълти цветове. Има характерен лимонен аромат и често се среща във влажни ливади, около реки и в близост до огради и зидове. Расте на слънчеви или полу слънчеви места, влажни и добре дренирани почви. Обикновено се намира на надморска височина до 1000 метра. Маточината може да се отглежда и в домашни условия. Повече за нея можете да научите тук.

Невен (Calendula officinalis)

Невенът е едно от най-често срещаните и лесни за отглеждане цветя във всяка градина. Той расте на слънчеви места с добре дренирани почви и се саморазсажда изключително лесно.

Невенът е известен със своите антисептични и противовъзпалителни свойства. Той може да помогне при лекуването на рани, изгаряния и кожни раздразнения. Цветовете му могат да се използват за приготвяне на мехлем за кожа. Има различни начини за приготвянето му, но най-лесната рецепта е тази на Мария Требен. Също така, можете да направите чай от сушени цветове за подпомагане на храносмилателната система.

macro shot of a flower with orange petals
Коприва (Urtica dioica)

Копривата е добре позната на всички ни. Едва ли има някой, който да не се е жилил на нея като дете. 🙂 Всъщност, това е може би единственото и НЕблагоприятно качество. Копривата има изключително много ползи – богата е на витамини и минерали като желязо и калций. Често се използва и при анемия и подобряване на кръвната циркулация.

close up photo of common nettle plants

Младите листа на копривата са прекрасна добавка към салати и супи, а когато бъдат изсушени се превръщат в чудесен чай. В тази статия ще откриете 6 начина, по които можете да я използвате у дома. 

Живовляк (Plantago lanceolata L. и Plantago major L.)

Живовлякът е едногодишно тревисто растение със сокосъдържащи, месести стъбла и малки, жълти цветове. Често се среща във влажни почви, на ръбовете на пътища и посевни полета. Има два вида живовляк – теснолист (Plantago lanceolata L.) и широколистен (Plantago major L. ). Основното им приложение в народната медицина е за лечение на рани, тъй като има противовъзпалителни и обезболяващи свойства.

 Богат на витамини А и C, както и на антиоксиданти и има благоприятно влияние върху дихателната система и слузоотделянето.Най-лесният начин, по който можете да го използвате е стрит върху малка рана, ожулване, ухапване от насекоми. Листата на живовляка могат да се консумират свежи или сушени – за чай, който е много благоприятен за дихателната система.

Основни правила при събирането и брането на билки:

1. Берете винаги от чисти места, далеко от натоварени пътища, заводи и големи градове.

2. Уверете се, че правилно сте разпознали растението и не берете негов отровен или нелечебен двойник.

3. Различните части на растенията се събират в определен период, спрямо това кога активните/лечебните вещества са най-наситени в растенито:

  • брането на цветове е най-подходящо малко преди края на цъфтежа, когато цветовете са още свежи. По този начин оставяме достатъчно време на буболечките да се възползват от цветния прашец.
  • брането на листа обикновено е най-подходящо по време на цъфтеж, с изключение на маточината, която се бере ПРЕДИ цъфтеж
  • брането на стръкове най-често се прави по време на цъфтеж, но зависи от билката

4. Берете НЕ ПОВЕЧЕ от 30% от наличните билки. Важно е да помним, че освен нас, и други животинки разчитат на тези билки за прехраната и убежището си всяка година.

5. Винаги берете с НОЖИЦА – колкото и да сме внимателни, нежните коренчета на растенията се измъкват много лесно и по този начин бързо можем да загубим залежите на билката.

6. Не берете билки СЛЕД ДЪЖД или рано сутрин, преди да се е вдигнала сутришната роса.

7. Никога не смесвайте различни билки в една кошница/торбичка.

8. Важно е билките да бъдат изсушени възможно най-бързо след брането им. Това стана на сенчести и проветриви места.

—-♥—-

Ако статията ви е била полезна, споделете я в социалните мрежи, за да може информацията да достигне до повече хора. Благодарим ви за подкрепата! ♥

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *